Jej owoce też mają ciemnoniebieski odcień, więc wiele osób myśli, że to borówka amerykańska. Nic bardziej mylnego. Alternatywna roślina nie zyskała w naszym kraju tak dużej popularności, jak krzew borówki, więc pora to zmienić. Owoce świdośliwy są pyszne, nadają się na przetwory i mają właściwości lecznicze. To kopalnia witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Kto wie, może wkrótce zdetronizuje borówkę? Poznaj sekrety świdośliwy.
Świdośliwa zaliczana jest to roślin z rodzaju różowatych. W Polsce nie jest zbyt popularna i na razie mało kto uprawia ją na szeroką skalę. Okaz zaczyna kwitnąć na początku wiosny – wypuszcza wtedy śliczne kwiaty w kolorze białym. Owocuje w czerwcu. Świdośliwa raczej dobrze znosi przymrozki występujące w kwietniu czy maju. Na początku lata można konsumować smaczne owoce. Podobne są do borówki amerykańskiej lub czarnej porzeczki. To bomba witaminowa. Co dokładnie zawierają?
Świdośliwa to cenny składnik naszej diety
Owoce te mają witaminy z grupy B, witaminę A i kilka razy więcej witaminy C niż borówka amerykańska. Są źródłem żelaza, potasu i błonnika pokarmowego. Ten ostatni przyspiesza metabolizm, daje uczucie sytości i chroni przed rakiem jelita grubego. Świdośliwa charakterystyczny kolor zawdzięcza antocyjanom, które spowalniają starzenie i działają antynowotworowo. Owoce powinny włączyć do swojej diety osoby z miażdżycą, cukrzycą i nadciśnieniem.
Skoro już wiesz, że świdośliwa jest bardzo wartościową rośliną, to może zdecydujesz się posadzić ją w swoim ogrodzie? Świeże owoce będziesz mieć zawsze pod ręką. Ponadto roślina owocuje wcześniej niż borówka. Poza tym smaczne kuleczki możesz dodawać np. do mleka i płatków śniadaniowych lub dekorować nimi torty czy ciasta. Nadają się także na soki czy konfitury do słoików. Owoce świdośliwy są słodkie, czuć w nich nutę jagód i porzeczki.