Chwasty lubią pojawiać się na naszym trawniku. Mało tego, obrastają nawet kostkę brukową, pogarszając jej estetykę. Samo koszenie murawy niewiele pomoże. Ale istnieje pewien dużo lepszy patent na wyeliminowanie mleczy. Jedynym jego minusem jest czasochłonność, ale za to efekt wynagradza cały włożony wkład. Zresztą ten sposób ceni sobie wielu ogrodników.
Wiosną i latem wszechobecne mlecze obejmują zasięgiem nasze trawniki. Zanim zabierzesz się za usuwanie niechcianej roślinności, przyjrzyj się jej dokładnie i oceń, czy masz do czynienia z mleczem, czy mniszkiem lekarskim. Tego pierwszego możesz się pozbyć, bo jest pospolitym chwastem. Za to drugi – mniszek, warto przerobić na leczniczy syrop, który może zapobiegać stanom zapalnym i zwalczać wirusy.
Na pierwszy rzut oka mlecz ciężko jest odróżnić od mniszka lekarskiego, bo obie rośliny mają charakterystyczne żółte kwiaty, ale mlecz ma jedną łodygę i znamienne liście (sinawe, z rozcięciami). Szlachetny okaz ma pełną specyficzną rozetę.
Jeśli po długim namyśle doszedłeś do wniosku, że masz do czynienia ze zwykłym mleczem, jesteś w domu. Poznaj metodę na trwałe usunięcie każdego chwasta rosnącego na posesji. Koszenie nie przyniesie spektakularnych rezultatów, bo za kilka dni zielsko zacznie odrastać ze zdwojoną siłą. Doświadczeni ogrodnicy polecają inny trik. Mimo że jest trochę mozolny i pracowity, to przynosi trwały efekt. Usunięte chwasty nie pojawią się powtórnie, więc będziesz mieć je z głowy przez pełen sezon.
Jak pozbyć się chwastów z ogródka?
Weź odpowiednie narzędzie i wykorzeniaj je ręcznie. Ten sposób rekomendują fachowcy z dziedziny ogrodnictwa. Są oni zdania, że do wyrywania najlepiej nadaje się widelec. Dzięki niemu można unieść całą sadzonkę wraz z systemem korzeniowym. To kluczowe, bo kosząc ziele standardowo, pozbywasz się jedynie części nadziemnej, a podziemne korzenie zostają w glebie i mlecz może znów się odrodzić. Narzędzie z kuchni jest praktyczne i ostre, więc doskonale poradzi sobie przy pracy w ogrodzie. W trakcie wykorzeniania mleczy ziemia powinna być lekko mokra – wówczas korzenie nie będą się rozpadać. Usunięte ziele wyrzuć,a luki, które zostały na murawie, uzupełnij. Możesz posiać tam trawę.