Pewnie nie przyszłoby ci do głowy, by dodać ten składnik do zupy ogórkowej. Tymczasem on świetnie wzbogaca jej smak i jeśli jeszcze nie jadłeś kultowego dania w tej wersji, koniecznie nadrób zaległości. Przepis znacząco nie różni się od tradycyjnej wersji, którą gotujesz na co dzień. Jedna drobna zmiana odbywa się dopiero na chwilę przed podaniem. Wtedy do garnka dodaje się standardowe przyprawy i łyżkę pewnego słodkiego produktu. To on przełamuje charakterystyczny słodko-kwaśny smak ogórkowej.
Odmieniona zupa ogórkowa. Z miodem smakuje 10x lepiej
Pszczeli produkt urozmaici smak zupy ogórkowej i częściowo zakamufluje wszechobecną kwasowość pochodzącą z kiszonych ogórków. Miód i ogórki dobrze do siebie pasują. Spróbuj tylko miodowych ogórków małosolnych z przepisu Ewy Wachowicz, a sam się przekonasz. Duet znakomicie sprawdzi się również w garnku.
Słodycz miodu przyćmi charakterny smak przetworu. Pamiętaj, tylko aby miód dozować z umiarem. Inaczej zupa wyjdzie za słodka i będziesz musiał znów modyfikować jej smak.
Jak przyrządzić zupę ogórkową z miodem?
Lista składników:
pół litra bulionu
kilka większych ogórków kiszonych i 1 szklanka wody po ogórkach
korzeń pietruszki
marchewka
ziemniaki (ok. 400 g)
1 łyżka masła
pieprz i sól
1 łyżka miodu
śmietana do zabielenia
pęczek koperku
Opis wykonania:
Zacznij od starcia ogórków na tarce (użyj sporych oczek). Na patelnię daj łyżkę masła i przesmażaj warzywa przez ok. 5 minut. Potem je przełóż do garnka i zalej 500 ml bulionu. Możesz też wywar ugotować od podstaw, a potem dodać do niego ogórki. Najsampierw zagotuj w nim marchewkę, kartofle i pietruszkę. Ewentualnie wlej do garnka wodę z kiszonych ogórków.
Gdy zupa będzie już prawie gotowa, zabiel ją śmietaną. Wcześniej zahartuj nabiał niewielką ilością ciepłego bulionu, aby się nie zwarzył.
Na koniec dodaj pieprz, sól i miód. Zamieszaj i skosztuj ogórkowej. Opcjonalnie zmodyfikuj jej smak, dodając np. więcej miodu czy soli. Posyp zupę pokrojonym koperkiem i podawaj, smacznego.