Sezon ogórkowy właśnie się rozpoczął. Warzywa te zazwyczaj obieramy przed zjedzeniem, a wtedy tworzy się sterta skórek. Co z nią zrobić? Po pierwsze, nie wrzucaj! W ten sposób marnujesz cenny składnik, który możesz wykorzystać na przykład w łazience czy warzywniku. A jeśli do tej pory obierki wyrzucałeś na śmietnik, to po przeczytaniu tego artykułu więcej tak nie zrobisz. Skórki od ogórków mają znacznie więcej zastosowań, niż ci się wydaje.
Przeważnie ze skórkami ogórków czynimy dokładnie to, co ze skórkami bananów, pomarańczy czy ziemniaków – wrzucamy do kosza. Niejadalnym częściom owoców i warzyw można jednak dać drugie życie. A dziś podpowiemy, jak wykorzystać zewnętrzne osłonki ogórków. Okazuje się, że można je spożytkować na wiele sposobów. Przegonią szkodniki, które często traktują grządki lub ogród jako ostoję, a nawet pomogą w porządkach domowych. To nie żaden wymysł. Sprawdź, jak ich użyć!
Szpecące zacieki na blacie czy armaturze łazienkowej to problem, który lubi nawracać. Jeśli metody, które dotychczas stosowałeś, nie działają, wypróbuj tę! Uzbieraj trochę ogórkowych skórek i zasyp je sodą oczyszczoną (1,5 łyżki), a następnie całość wymieszaj. Nanieś środek na szmatkę i zacznij szorować nim zlew i kran pełen zacieków. Nie powinno być po nich śladu.
Skórki z ogórków przegonią mrówki z twojej posesji
Obecny w ogórkach związek o nazwie kukurbitacyna działa zniechęcająco między innymi na mrówki. Jak wykorzystać obierki przeciwko insektom? Posiekaj warzywo w talarki i ułóż je np. ogródku, najlepiej w obszarach, po których zazwyczaj przechadzają się osobniki. Ogórkowe plasterki z pewnością będą dla nich niemiłym zaskoczeniem i prędko wezmą nogi za pas.