Jak informuje portal prawo.pl, Komisja Europejska opublikowała właśnie projekt uchylenia unijnej dyrektywy 2000/84/WE. Przewiduje on zaprzestanie sezonowych zmian czasu na letni i zimowy.
Portal wyjaśnia, że każde z państw członkowskich Unii Europejskiej, w myśl projektu KE, zatrzyma prawo do samodzielnego zdecydowania, czy przejdzie na stałe na czas standardowy odpowiadający czasowi letniemu czy zimowemu.
Komisja Europejska zakłada, by do ostatniej obowiązkowej zmiany czasu na letni doszło w niedzielę 31 marca 2019 roku. Jeśli jednak jakieś państwo członkowskie Wspólnoty wybrałoby czas zimowy za standardowy, to ostatniego przestawienia zegarków dokonałoby w niedzielę 27 października 2019 roku. Po tej dacie zmiany czasu staną się już niemożliwe.
KE już kilka lat temu uzasadniała, że zunifikowany czas dla całej UE jest konieczny ze względu na funkcjonowanie jednolitego rynku. Zmiany czasu są kłopotliwe dla banków i zakłócają działanie bankowości elektronicznej.
Przeciwnicy przechodzenia na czas letni i zimowy twierdzą, że negatywnie odbija się ono na zdrowiu obywateli. Ich zdaniem, po zmianie czasu rośnie także liczba wypadków drogowych oraz spada wydajność pracowników.