Wystarczy 1 trik. Oleander wypuści morze nowych kwiatów

oleander
fot. screen Youtube / Tonature Info

Oleander to roślina, która nadaje ogrodom śródziemnomorskiego klimatu. Chociaż nadaje się też do uprawy doniczkowej. Widowiskowo kwitnie i występuje w różnych barwach. Zarówno białe, różowe, czerwone, jak i żółte przykuwają wzrok. Roślina uwielbia słońce i latem, w polskim klimacie świetnie się odnajdzie. Jak dbać o oleandry w lipcu? Sprawdź!

REKLAMA

Jedną z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych jest hojne podlewanie. Podczas rozwoju zapotrzebowanie oleandra na wodę wzrasta, podobnie jak zapotrzebowanie na odżywki. Jeśli twój okaz rośnie opieszale, a kwiatów jest niewiele, prawdopodobnie ma zbyty sucho i jest spragniony, dlatego nie ma na nic siły. Powinieneś zacząć go porządnie i regularnie nawadniać. W miesiącach zimowych zmniejsz dawki płynu. Ale ze wzmacniania nawozami nie rezygnuj – aplikuj je między kwietniem a lipcem – co około 7 dni. Używaj standardowej odżywki do roślin kwitnących.

A czy warto pozbywać się starych i uschniętych kwiatów u tych roślin? Ogrodnicy mają odmienne zdanie w tej kwestii. Jedyni odradzają tej praktyki, a inni wprost przeciwnie. Doświadczenie pokazało wielu hodowcom, że usuwanie przekwitłych kwiatostanów mobilizuje oleandra do wykształcenia kolejnych pąków kwiatowych (zastępują one starsze).

Jak poprawnie przesadzać oleandry?

Rośliny najlepiej przesadzać na wiosnę, a jeśli zapomnisz, zabierz się za to latem (ostatnie dni lipca to równocześnie ostatni dzwonek). W trakcie przesadzania obchodź się z nimi uważnie, bo są trujące. Nawet przycinaj je w rękawicach ochronnych.

REKLAMA

Gleba pod uprawę kwiatów w donicach musi być przepuszczalna, użyźniona i zasobna w próchnicę. Jeśli przesadzasz roślinę umieszczaj ją na taką samą głębokość jaką miała dotychczas. Potem dostarcz jej wody. Ziemia powinna być stałe lekko mokra, a podczas ekstremalnie gorącego lata, podlewaj okaz nawet dwa razy w ciągu dnia. Nie skrapiaj przy tym liści, a wodę kieruj bezpośrednio do gruntu – w stronę korzeni.

Udostępnij:

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Google News.