Róża to stuprocentowa gwiazda każdego ogrodu. Nic dziwnego, że właściciele przydomowych działek najczęściej sadzą właśnie ją na swojej posesji. Jest śliczna i mieni się kolorami. A gdy zapewnisz jej dogodne warunki i będziesz regularnie dokarmiać odżywkami, nie straci uroku nawet do września. Źródłem niezbędnych składników mineralnych są nawozy, ale nie te ze sklepu, tylko naturalne i domowe. Dla róż są one jak powietrze. Szczególnie w fazie kwitnienia nie powinieneś ich żałować roślinie. Tanim i jednocześnie ekologicznym wspomagaczem jest obornik zwierzęcy.
Kurzy obornik wzmocni róże ogrodowe. Będą kwitły na bogato i dłużej niż zwykle
Gnojownik działa na rośliny kwitnące jak stymulant. Lecz nigdy nie powinieneś stosować go w świeżej formie, ponieważ może popalić ich system korzeniowy. Jest mocno skondensowany. Przed użyciem trzeba go przefermentować. Wtedy nie zniszczy podziemnej części róż.
W jakie mikroelementy obfituje kurzy obornik?
Najważniejsze z nich to wapń, azot, fosfor i potas. Poniżej przedstawiamy krótką instrukcję, dzięki której stworzysz najbardziej wartościowy kompost dla róż ogrodowych. To on przedłuży ich kwitnięcie aż do września.
Już wiesz, że świeży obornik kurzy jest silny, więc wcześniej musisz go poddać fermentacji. Pomiot przełóż do sporego plastikowego pojemnika, który pomieści około 30 litrów mieszaniny. Zalej kurzy nawóz wodą i odstaw na 14 dni. Po tym czasie powinien ulec rozkładowi.
Zanim wykorzystasz kompost w ogrodzie, musisz go rozrzedzić wodą (w stosunku 1:10), bo wciąż jest agresywny. Możesz też poradzić sobie w prostszy sposób. W sklepie ogrodniczym poszukaj gotowego obornika kurzego w granulkach.
Nie tylko kurzy. Obornik krowi i owczy też działa z dużą skutecznością
Obydwie alternatywy są źródłem składników odżywczych, które umacniają róże. Każdego roku warto wzbogacać grunt pod krzewami w materię organiczną, a krowi i owczy nawóz dadzą sadzonkom to, czego potrzebują. Działają na nie prawie tak samo, jak nawóz kurzy.
Zastosuj któryś z 3 oborników, a ewentualne braki zostaną błyskawicznie uzupełnione. Wszystkie pomioty mogą być używane w ogrodzie zarówno w postaci naturalnej, jak i granulatu.