REKLAMA
ShareInfo.plWiadomościCzy w Polsce jest już praworządność? Zaskakujący raport KE!

Czy w Polsce jest już praworządność? Zaskakujący raport KE!

Jest raport KE o praworządności w Polsce
fot. EU2016 NL from The Netherlands
Creative Commons Attribution 2.0

Komisja Europejska ponownie zbadała praworządność w Polsce. Okazuje się, że nastąpiły niespodziewane polepszenie sytuacja! Eksperci z Komisji Europejskiej odnotowali w Polsce postępy ws. sądownictwa i zmiany w prokuraturze, której „zapewniono niezależność”. Zastrzeżenia nadal dotyczą jednak wolności mediów, w tym sposobu ich koncesjonowania.

REKLAMA

Vera Jourova – wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej – wskazała na poprawę praworządności w dwóch krajach Unii Europejskiej. Chodzi o Hiszpanię i Polskę. W Polsce zakończyła się prowadzona od 2017 roku procedura w ramach art. 7, natomiast na Półwyspie Iberyjskim odblokowano po 5 latach hiszpańską krajową radę sądownictwa.

Jak donosi w środę polsatnews.pl – w raporcie Komisji Europejskiej odnotowano „znaczący postęp” w zakresie niezależności prokuratury w Polsce oraz „pewien postęp”, jeśli chodzi o rozdzielenie kompetencji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości.

Komisja Europejska oceniła praworządność w Polsce. Są „znaczące postępy” i „pewne postępy, ale są też zastrzeżenia!

Zdaniem KE w Polsce dostrzega się również poprawę w zapewnieniu niezależności dochodzeń karnych i postępowań w tym zakresie. Unijni komisarze zauważyli także postępy w walce z korupcją, choć ich zdaniem Polska należy do krajów „nadal konsolidujących swoje osiągnięcia w zakresie prowadzenia dochodzeń, ścigania i karania” tego procederu.

REKLAMA

„Dochodzenia w sprawach dotyczących korupcji na wysokim szczeblu w Polsce nabrały nowego impetu; w toku jest obecnie kilka spraw dotyczących korupcji na dużą skalę” – przekazano w raporcie KE, którego treść przytacza polsatnews.pl.

Komisja wskazuje natomiast na „zbyt szeroki zakres immunitetów”, które mają blokować postępy w zakresie walki z korupcją.

KE dostrzega również „pewien postęp” w obszarze zapewnienia niezależności mediów w Polsce. Pochwala m.in. przeprowadzenie „reform mających na celu wzmocnienie niezależności krajowych nadawców publicznych”, ale nie precyzuje, na czym miały polegać te reformy. Jednocześnie Komisja podtrzymuje swoje zastrzeżenia z poprzednich lat, które dotyczą zasad koncesjonowania mediów oraz przestrzegania standardów dotyczących mediów publicznych.

REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
ZOBACZ TAKŻE
Jacek
Redaktor portalu Shareinfo.pl. Pisaniem dorabiałem od czasów liceum, jednak pierwsze przejawy lekkiego pióra dostrzegła moja polonistka już w gimnazjum. W 2023 roku ukończyłem międzynarodowe stosunki gospodarcze na jednej z poznańskich uczelni. W obszarze szeroko pojętej ekonomii kształcę się w dalszym ciągu. Prywatnie z krwi i kości Polak o wielkich aspiracjach, ale znikomym wpływie na rzeczywistość.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google ←

REKLAMA