Sezon na leśne wycieczki trwa, a za 2-3 miesiące królestwa porośnięte drzewami będą oblegane przez grzybiarzy. Wybierając się do lasu, warto zabrać ze sobą kilka niezbędnych rzeczy, ponieważ mogą się przydać, nawet jeśli przed wyprawą uważamy inaczej. Niestety czasami wycieczka do lasu może skończyć się dla nas niefortunnie. Brak orientacji w terenie pociąga za sobą konsekwencję, a jest nią zagubienie się w lesie. Niemożność znalezienia drogi do domu na ogół wywołuje w nas lekką panikę. Zanim udamy się do lasu, posłuchajmy rad leśników. Dzięki temu nigdy się nie zgubimy.
Leśny GPS pomaga znaleźć dobrą drogę. Gdzie się znajduje i jak z niego korzystać?
Polskie lasy, tak na dobrą sprawę, są dobrze oznaczone. Mają swe „mapy”, z których można wyczytać mnóstwo rzeczy. Leśna geodezja naprowadzi osoby, które się zgubiły, na właściwy tor.
Jak wygląda las z lotu ptaka? Jest podzielony na prostokąty, czyli tak zwane oddziały, budujące odrębne segmenty, m.in. leśnictwa, nadleśnictwa, ostępy. Ich gospodarzami są leśnicy. Każda z tych jednostek przeważnie ma spore rozmiary. W związku z tym wykonywanie zabiegów (np. wycinki) czy dostęp do drzewostanów jest utrudniony. Trzeba wykazać się również prawidłową orientacją się w terenie. Podstawowe informacje w kwestii mapy leśnej powinien przyswoić sobie każdy, kto często zagląda do lasu. Nieprzypadkowo pogrupowano go na kompleksy. Linie są „granicami” i zwykle komponują szlaki lub drogi.
O linie regularnie dbają leśnicy, np. kasując niepotrzebne rośliny. Na poszczególnych pasach znajdują się filary z numeracjami. Wszystkie segmenty mają przypisany swój szyfr, po odczytaniu którego leśnicy z łatwością oszacują swoje położenie.
Co zrobić, gdy zgubisz się w lesie? Nie wpadaj w panikę i pamiętaj o tym:
Przed dłuższą wyprawą do lasu spakuj do tornistra kilka drobiazgów, ponieważ mogą ci się przydać, nawet jeśli masz inne zadanie na ten temat. Zabierz ze sobą:
kompas,
latarkę,
gwizdek,
zapałki bądź zapalniczkę,
dobrze naładowaną komórkę,
prowiant i wodę,
dobry środek przeciwko kleszczom i insektom,
mapę,
podręczną apteczkę,
dodatkową odzież.
Gdy zgubisz się pośród tysięcy, a nawet milionów drzew, zachowaj spokój i zawsze maszeruj w jedną stronę – wkrótce znajdziesz ścieżkę lub pas, który wskaże ci drogę oddziałową. Podążaj za linią, a z pewnością dostrzeżesz palik oddziałowy, oznaczony cyferkami.
Postaraj się odszukać je na mapie. Jeśli ci się nie uda lub zapomniałeś spakować mapę, zatelefonuj do leśniczego – podyktuj mu kod oddziału, a na pewno cię zlokalizuje.
Coraz popularniejsze stają się aplikacje turystyczne na telefon. Wystarczy je zainstalować na swoim urządzeniu np. przed wyprawą. Uruchomisz je, nawet, gdy nie masz zasięgu i internetu w środku lasu.