Lipiec i sierpień to najlepszy czas, by zabrać się na robienie przetworów. Warzywa i owoce zamknięte w słoikach za kilka miesięcy przypomną nam smak lata. Słoiki można kupić w sklepie albo wykorzystać te zeszłoroczne. Z drugiej opcji korzysta ponad połowa osób w naszym kraju. Pozwala zaoszczędzić, a przetwory też wychodzą doskonałe. Przed użyciem szkło należałoby porządnie odświeżyć. Jak się za to zabrać? Sprawdź!
Słoiki z odzysku będą jak nowe. Wyczyścisz je w 3 prostych krokach
Usuwanie śladów po nalepkach ze ścianek naczyń
Jeśli wolisz mieć własne nalepki na każdym słoiku, najpierw pozbądź się tych starych. Z naklejkami i pozostałościami kleju na ściankach w mig rozprawi się tłuszcz (np. masło, oliwa). Posmaruj nim to, co chcesz usunąć i odczekaj kwadrans. Po tym czasie klej będziesz mógł już swobodnie zetrzeć z naczyń. Słoiki oczyść z tłuszczu przy pomocy gąbki. Słoiki z zewnątrz są czyste. Pora odświeżyć je w środku.
Mycie słoików w środku
Do mycia wykorzystaj wąską i podłużną szczotkę, którą zwykle czyści się butelki. Opcjonalnie możesz wrzucić do kilku słoików pokruszone skorupki z jajek. Umieść ich trochę w naczyniach, zalej wodą do 1/2 wysokości i odmierz parę kropli płynu do naczyń. Teraz słoiki zakręć i żwawo potrząsaj. Skorupki są chropowate i wyczyszczą szklane wnętrze podobnie jak szczotka.
Koniec z obcym zapachem
Ostatni etap polega na zneutralizowaniu obcego zapachu z naczyń. Jeśli już umyłeś i osuszyłeś, oceń, czy pachną czymś w środku. Jeśli poczujesz przeszywający zapach octu, musisz słoiki odświeżyć. Dodatkowo weź nowe zakrętki, bo zazwyczaj na nich kumuluje się niechciana woń. Dzięki nowym denkom przetwory będą też szczelniejsze.
Później do naczyń po wekach wsyp sodę oczyszczoną i sól (po 1 łyżce każdego ze składników – na 1 słoik). Wlej troszkę wody, wstrząśnij i odstaw na 15 min. Potem wylej mieszankę ze słoików, opłucz je pod kranem i przelej wrzącą wodą. Będą jak nowe.