Gdy liście borówek zaczynają usychać, to znaczy, że z rośliną dzieje się coś niedobrego i musisz ją ratować, najlepiej od razu. Brak jakiejkolwiek reakcji z twojej strony to krok w złym kierunku. Chyba nie chcesz stracić plonów w przyszłym roku? Dlatego na początku spróbuj zidentyfikować winowajcę choroby, a potem dopiero wdroż działania ratunkowe. Dzięki temu ocalisz krzaczek. Tak pomożesz usychającej borówce amerykańskiej.
Oto przyczyny, przez które borówka usycha
Warunki uprawowe
Przykładowo: optymalny odczyn gleby dla rośliny wynosi 4,5 do 5,5 pH (kwaśne). Na podłożu o zasadowym pH krzew nie będzie mógł pobierać kluczowych substancji pokarmowych. Finalnie jego liście zaczną stawać się żółte.
Kolejną przyczyną usychania liści jest niewystarczająca ilość wody. Być może roślina ma zbyt sucho i należy ją podlać. Nadmierne nawożenie lub jego zupełny brak, także sprzyjają usychaniu liści.
Borówkę amerykańską mogły zaatakować szkodniki (np. mszyce). Krzew ten jest też podatny na choroby grzybowe – gdy dopadnie go np. mączniak prawdziwy, zaczyna usychać.
Pomoc dla borówki. Liście przestaną usychać
Najpierw oszacuj, czy roślina jest odpowiednio nawodniona. Jeśli teren pod nią jest mocno suchy, zacznij regularnie podlewać roślinę, zwłaszcza podczas upałów.
Od czasu do czasu mierz odczyn gleby, a gdy będzie taka konieczność, używaj środków, które pomogą go zmodyfikować na lekko kwaśny.
Podkarmiaj borówki dobrą odżywką. Przed zastosowaniem zapoznaj się z wytycznymi producenta. Używaj ich z umiarem.
Zakażone liście czy gałązki sukcesywnie przycinaj. W ten sposób patogeny nie będą się roznosić na zdrowe fragmenty rośliny. Ewentualnie zastosuj pestycydy, jeśli kłopot będzie nawracał.