Na świecie istnieje wiele gatunków roślin o spektakularnym wyglądzie, ale storczyk to niekwestionowany lider wśród nich. Podoba się niemal każdemu i zawsze znajdzie się dla niego miejsce na parapecie. Jednym z najważniejszych kroków pielęgnacyjnych jest podlewanie. Prawie wszyscy posiadacze wspaniałej orchidei zasilają ją tradycyjnie wodą. To wystarczy, by roślina rozwijała się prawidłowo, ale efekt można jeszcze pogłębić. Storczyk rozpocznie festiwal kwitnienia, jakiego jeszcze nie widziałeś.
Jak często podlewać storczyka?
Storczykowi zazwyczaj należy dostarczać wody co 7 dni – w sezonie letnim i raz na 14 dni – w miesiącach zimowych. Wiosną i jesienią warto go podlewać co 10 dni.
Powyższe parametry są orientacyjne i mogą ulegać zmianom. Najlepiej sprawdzać stan bryły korzeniowej. Jeśli jest mocno wilgotna, a nadchodzi moment, by ją nawodnić, powinieneś się na razie wstrzymać z zabiegiem. Dopiero gdy podłoże delikatnie przeschnie, zasil roślinę wodą.
Wrzuć do doniczki. Tak skłonisz storczyka do intensywnego kwitnienia
Pionierski sposób „podlewania” storczyka polega na wrzuceniu do doniczki… lodu w kostkach. Najpierw dostosuj konkretną porcję wody dla swojej rośliny (np. tygodniową), a potem wlej ją do pudełeczka na kostki lodu, by powstało ich tyle, ile twój kwiat zużyje.
Zwróć uwagę na fakt, że kostki lodu nie zawsze mają jednakową wielkość. A w trakcie zmiany skupienia z ciekłego na stały, płyn może zmienić swój gabaryt. Przyjęło się, że storczyk powinien dostawać około 1/4 szklanki wody na 7 dni – dotyczy to 1 osłonki, której średnica mierzy kilkanaście cm.
Gotowe kostki lodu umieszczaj co tydzień na powierzchni doniczki. Nie musisz już nic więcej robić. Roślina zostanie dobrze nawodniona. Lód będzie sukcesywnie się rozpuszczać, dzięki czemu do korzeni cały czas będzie docierać woda, a ty jednocześnie ochronisz roślinę przez przelaniem.
Czy kostki lodu to bezpiecznym rozwiązaniem dla rośliny?
Zawsze warto doglądać swojego storczyka. Eksperci dowiedli w badaniach, że nawadnianie egzotycznej rośliny kostkami lodu nie powinno jej zaszkodzić. Pożądany jest umiar.