W całym 2019 roku wymianę swojego dowodu osobistego będzie musiała zaplanować nawet półtora miliona Polaków. Co więcej, w marcu w życie wejdą nowe dowody, a jeśli ktoś nie dokona jego wymiany, może liczyć się z koniecznością zapłaty wysokiej kary pieniężnej.
Ministerstwo Cyfryzacji wyliczyło, że w obecnym roku aż 1 489 700 obywateli naszego kraju będzie musiało wymienić swój dokument tożsamości wskutek wygaśnięcia jego ważności. Dane zostały zebrane rzecz jasna po analizie numerów PESEL, ale liczba ta może jeszcze wzrosnąć. Chodzi tutaj o zgubione, skradzione czy zniszczone dowody, które oczywiście również podlegają wymianie lub nowemu wyrobieniu.
Co w przypadku, gdy posługujemy się nieważnym dowodem lub co gorsza, w ogóle go nie mamy? Wówczas w grę wchodzi wcielenie w życie ustaleń art. 79 ust. o dowodach osobistych, wedle których obywatel może zostać obarczony koniecznością zapłaty grzywny w wysokości od 20 do aż pięciu tysięcy złotych (jest ona ustalana przez sąd). W skrajnych przypadkach takiej osobie może grozić nawet kara pozbawienia wolności.
Co więcej, w marcu 2019 roku rozpocznie się proces wymiany standardowych dowodów osobistych na e-dowody. Osoby chcące przejść na tę formę identyfikacji tożsamości będą miały na ten proces aż 10 lat, ale co ciekawe, dokumenty starego formatu wciąż zachowają swoją ważność. E-dowód będzie wyposażony w specjalny czip, który zapewni wysoki poziom bezpieczeństwa, a także dane pozwalające podpisać dokument elektroniczny własnym podpisem elektronicznym.
Dokonania wymiany dokumentu tożsamości można dokonać na trzy sposoby. Po pierwsze, można udać się do dowolnego urzędu gminy z wypełnionym wnioskiem, kolorowym zdjęciem na papierze fotograficznym i innego dowodu stwierdzającego tożsamość (w przypadku obcokrajowców). Drugim sposobem jest złożenie wniosku przez internet przy użyciu Profilu Zaufanego, zaś trzecim skorzystanie z pomocy urzędnika, który odwiedza nas w domu i wszystko załatwia za nas (chodzi
o osoby niepełnosprawne).