REKLAMA
ShareInfo.plKulinariaGołąbki oszczędnej gospodyni. Spadniesz z krzesła, gdy ich skosztujesz

Gołąbki oszczędnej gospodyni. Spadniesz z krzesła, gdy ich skosztujesz

gołąbki
fot. screen Youtube / MARYCOOK

Poznaj sprawdzony przepis na gołąbki oszczędnej gospodyni. Przetrwał on pokolenia i nadal cieszy się powodzeniem, ale głównie wśród naszych babć i dziadków. Stare książki kucharskie to prawdziwa kopalnia receptur, które w obecnych czasach miałyby ogromne szanse, by znów zabłysnąć. Kapuściany przysmak skrywa farsz z kaszy, grzybów i innych dodatków. Brzmi skromnie, ale smak jest bogaty i różnorodny. Z pewnością go polubisz. Zapoznaj się z przepisem pochodzącym z 1941 roku na gołąbki oszczędnej gospodyni.

REKLAMA

Gołąbki dla każdego – zrób na obiad, a nie pożałujesz

Do tych gołąbków używa się świeżej główki kapusty, kaszy jaglanej, suszonych grzybów, cebuli, przypraw i wędzonki. Z tej ostatniej możesz zrezygnować, jeśli wolisz wersję wegetariańską. Wtedy też podziękuj zasmażce, która składa się z mąki i smalcu. Przyrządzając potrawę w wersji „na bogato”, masz pewność, że będzie ona smakować dokładnie tak, jak książka pisze. Sprawdź dokładny przepis.

Przepis na gołąbki oszczędnej gospodyni

Lista składników:
150 g kaszy jaglanej,
5 suszonych grzybów,
spora cebula,
pieprz i sól,
40 g wędzonki (opcjonalnie),
1,5 kg świeżej kapusty.

Na zasmażkę:
20 g smalcu,
30 g mąki pszennej.

REKLAMA

Wykonanie:
Z kapusty usuwamy głąb i sparzamy ją wrzącą wodą, a potem zanurzamy w gorącej wodzie. Po 15 minutach wyjmujemy warzywo i odrywamy z niego liście.

Gotujemy kaszę jaglaną w lekko osolonej wodzie na sypko. W drugim naczyniu gotujemy suszone grzyby – potem je drobno kroimy.

Kroimy cebulę i przesmażamy na patelni wraz z posiekaną wędzonką.

REKLAMA

W jednym naczyniu umieszczamy miękką kaszę, mieszankę z patelni, a także grzyby, doprawiamy pieprzem i solą. Farsz nakładamy w liście kapusty i składamy gołąbki. Przenosimy je do garnka, zalewamy wodą, w której gotowały się grzyby. Garnek przykrywamy i dusimy potrawę przez 20 minut.

Gdy liście zmiękną, rozgrzewamy na patelni smalec z mąką i powstałą zasmażką polewamy zawiniątka. Gotujemy wszystko przez ok. 4-5 minut.

Jak uniknąć gorzkiej kaszy jaglanej?

Niepożądany smak kasza utraci, gdy sparzysz ją wrzącą wodą przed obróbką cieplną. Najlepiej zrób to 2-krotnie.

REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
ZOBACZ TAKŻE
Justyna
Absolwentka Dietetyki, a obecnie redaktorka w serwisie ShareInfo.pl. Prywatnie miłośniczka zdrowej kuchni i aktywnego trybu życia. Uwielbiam odkrywać tajniki gotowania, interesuje się zwierzętami, ziołolecznictwem i ogrodnictwem. Na swojej działce uprawiam różne gatunki warzyw i owoców. Tworzenie artykułów z różnych dziedzin to moje hobby i z chęcią się tym zajmuję.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google ←

REKLAMA