Gdy straci ważność, zastosuj pod bukszpan. Odżywka cud z kuchni

bukszpan
fot. screen Youtube / @PlantDoHomeGarden

Niedawno moje bukszpany w ogrodzie ledwo pozbierały się po ataku ćmy bukszpanowej. Na szczęście udało mi się je uratować, a krzewy z dnia na dzień zaczęły się zagęszczać i zielenić. Postanowiłam je dodatkowo wspomóc dobrym nawozem. Akurat miałam go w kuchni. Data ważności już dawno minęła, ale to nie pokrzyżowało moich planów. Naturalna odżywka – nawet przeterminowana, nie traci swej cennej mocy. Doskonale działa na krzewinki i nie tylko. Nadaje się też do roślin doniczkowych, zwłaszcza tych wyczerpanych. Domowy nawóz pobudzający robię z… mleka w proszku.

REKLAMA

Zalety domowych nawozów

Nawozy przygotowane samodzielne są wydajne, ekologiczne i niedrogie. Do tego znakomicie działają na rośliny. Są nieszkodliwe dla otoczenia. Wiele z nich to po prostu odpadki kuchenne, które prędzej czy później trafiłyby do kosza na śmieci. Popularne swojskie nawozy to fusy z kawy, obierki z ziemniaków, skorupki jajek czy łupiny cebuli i czosnku.

Czytaj także:  Połóż kasztany obok okna. Podziękujesz sobie, genialny trik

Co więcej, niektóre produkty spożywcze po terminie ważności też sprawdzą się jako skuteczny nawóz do ogrodu. Doskonałym przykładem jest jogurt naturalny czy mleko w proszku.

Bukszpany odżyją, gdy zaserwujesz im sproszkowane mleko

Produkt ten zawiera sporo wapnia. Jest także skarbnicą białka i cukrów. Jeśli liście bukszpanu są cherlawe i bezbarwne, odżywka mleczna przywróci im dawny blask. Listki będę soczyście zielone i dorodne. Roślina dostanie energetyczny zastrzyk, przez co błyskawiczne „wystrzeli” do góry i na boki. Natomiast szkodniki nie wykończą jej od razu.

REKLAMA

Mleko przyrządź według wskazówek umieszczonych na torebce. Jednak nie wlewaj samego mleka pod rośliny, ponieważ się zepsuje, a rezultat będzie odwrotny od zamierzonego. Nabiał przed użyciem rozrzedź wodą w optymalnych proporcjach. Na 1 litr cieczy przeznacz 100 ml mleka w proszku. Krzewy podlewaj co 30 dni w okresie wiosenno-letnim. Jesienią zaprzestań wzmacniania roślin mleczną odżywką. Wtedy mają powoli szykować się do zimy – intensywne pobudzanie jest niewskazane.

Czytaj także:  Tym zaklejam dziurę w basenie. Udana naprawa za kilka zł

Jakim roślinom doniczkowym zafundować odżywkę z mleka w proszku?

Oprócz bukszpanów w ogrodzie mleczny nawóz można zafundować kwiatom domowym, takim jak: fikus, paprotka, wężownica czy palma. Gatunki, które preferują ziemię o odczynie obojętnym i zasadowym, również mogą być dokarmiane domową odżywką. Do tych roślin należą m.in. cis, jabłoń i grusza. Natomiast od roślin lubiących kwaśne podłoże, trzymaj mleczny nawóz z daleka.

Udostępnij:

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Google News.