REKLAMA
ShareInfo.plPoradyPędraki i ziemiórki znikną doszczętnie. Zadba o to pewien proszek

Pędraki i ziemiórki znikną doszczętnie. Zadba o to pewien proszek

pędraki
fot. screen Youtube / @junnbreedingbeetle9820

Nie zobaczysz im gołym okiem, a pomagają zmniejszyć populację szkodników roślin. Dlatego z miesiąca na miesiąc osób korzystających z tej naturalnej metody przybywa. Sprzyjające mikroorganizmy to skuteczniejsza alternatywa dla pestycydów. Zanim zdecydujesz się je zaprosić do ogrodu, powinieneś wiedzieć o nich kilka rzeczy. Zapraszamy do lektury.

REKLAMA

Nicienie pożyteczne. Co to takiego?

To maleńkie organizmy, które można zobaczyć tylko pod mikroskopem. Potrafią zwalczać szkodniki żyjące w ziemi, m.in. larwy chrabąszcza majowego, wciornastki, ziemiórki i opuchlaki. Zazwyczaj stosuje się gatunki z rodziny Heterorhabditis i Steinernema – podaje serwis Deccoria.pl.

Nicienie przedostają się do ciała np. pędraków przez przetchlinki (otwory), a potem wytwarzają mikroorganizmy symbiotyczne, przez które żywiciel ginie w ciągu 1-3 dni. Gatunki nicieni rozpleniają się błyskawicznie, więc kolejne pokolenia także eliminują szkodniki. Proces ten może trwać w nieskończoność, ale pod pewnymi warunkami – pożyteczne nicienie cały czas muszą mieć pokarm w formie szkodników (prędzej czy później dojdzie do ich całkowitego wyeliminowania), a także zapewnione wilgotne środowisko. Temperatura podłoża też nie może być zbyt niska.

Nicienie można nabyć np. drogą internetową. Można je przenosić z miejsca na miejsce, ponieważ mają postać pasty bądź proszku. Trzeba je przetrzymywać w chłodzie, ale nadal w temperaturze powyżej 5°C (niższe temperatury mogą zniszczyć pożyteczne robaczki).

REKLAMA

Jak wpuszczać nicienie do gleby?

Najpierw zapewnij nicieniom wilgotne podłoże. Wpuszczaj je do gleby o temp. 5°C do 30°C, ale nie w dzień mocno słoneczny. Aplikuj mikroorganizmy przy użyciu aparatury natryskowej i cały czas mieszaj ciecz roboczą. Nicienie najlepiej zużyć od razu w całości. Zabieg najlepiej wykonywać rano lub wieczorem według instrukcji umieszczonej na opakowaniu.

Metoda z nicieniami ma zarówno plusy, jak i minusy. Mikroskopijne osobniki zmniejszają liczebność szkodników w ogrodzie, zapewniając homeostazę. Sposób jest nieinwazyjny, ekologiczny i łatwy w zastosowaniu. Lecz ma też swoje słabe strony. Za nicienie trzeba zapłacić, a przy dużej inwazji szkodników w ogrodzie zabieg będzie dość kosztowny. Natomiast mikroorganizmy żyją krótko i po otwarciu opakowania trzeba je od razu zużyć, dobierając konkretny gatunek go szkodnika ogrodowego. Kluczowe jest także zapewnienie odpowiednich warunków glebowych (m.in. wilgotności, temperatury).

REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
ZOBACZ TAKŻE
Justyna
Absolwentka Dietetyki, a obecnie redaktorka w serwisie ShareInfo.pl. Prywatnie miłośniczka zdrowej kuchni i aktywnego trybu życia. Uwielbiam odkrywać tajniki gotowania, interesuje się zwierzętami, ziołolecznictwem i ogrodnictwem. Na swojej działce uprawiam różne gatunki warzyw i owoców. Tworzenie artykułów z różnych dziedzin to moje hobby i z chęcią się tym zajmuję.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google ←

REKLAMA