Przypalone żelazko to nie koniec świata. Niestety, ta wada dyskwalifikuje urządzenie, które już zupełnie nie nadaje się do prasowania. Chyba że coś z tym zrobisz i doprowadzisz stopę do porządku. Wysoka temperatura sprawiłaby, że zabrudzenia prawdopodobnie przeszłyby na materiały. Francuzi mają swój patent na błyskawiczne i efektywne odnowienie spalonego żelazka domową metodą. Kilka chwil i będzie jak nowe.
Sprzęty kuchenne i domowe trzeba od czasu do czasu czyścić i nie ma innego wyjścia. Z żelazkiem jest podobnie. Jeśli chcemy, by było sprawne na długie lata, musimy o nie dbać. Czyste z pewnością nie pobrudzi prasowanych ubrań czy firanek. Co pewien czas warto przetrzeć stopę i dysze żelazka. Z wody uwalniają się pierwiastki (m.in. magnez), które stopniowo gromadzą się na niektórych częściach sprzętu, budując przypaloną warstwę.
Osad ten może przenikać na tkaniny podczas prasowania, a wszystkiemu sprzyja wysoka temperatura. Mało tego, zasmolone dysze oraz stopa zwiększają ryzyko awarii żelazka. Jaka jest więc najskuteczniejsza metoda na usunięcie brudu? Koleżanka spędziła wakacje w Paryżu i zdradziła mi patent, który stosują zaradne francuskie gospodynie.
Brud, który osiadł na stopie żelazka, trzeba precyzyjnie usunąć, szczególnie jeśli mamy dużo rzeczy do prasowania. Można oczywiście potraktować powierzchnię miksturą przyrządzoną z wody i sody oczyszczonej (lub soli spożywczej), która dobrze sobie poradzi w tego typu przypadkach, ale nie do każdej powłoki preparat ten się nadaje. Nie można go używać do sprzętów z teflonową osłoną.
Soda i sól to drażniące środki i mogłyby zszargać okrywę żelazka. Wtedy lepiej sięgnąć po bezpieczniejszą wodę z octem. Należy połączyć oba składniki w równych ilościach, a potem przetrzeć przypaloną warstwę. Jeśli brud jest całkiem spory, należałoby zwliżyć szmatkę w occie i przystawić ją na kilkanaście minut do sprzętu.
Jak Francuzi radzą sobie z przypalonym żelazkiem?
We Francji natomiast ludzie radzą sobie z przypaleniami przy pomocy kwasku cytrynowego. Porządnie skrapiają nim urządzenie i delikatną szmatką ścierają brud do sucha. Kwasek cytrynowy ma wiele wspólnego z octem. Oba mają kwas, który po mistrzowsku rozbija osad z kamienia i pierwiastki wydzielane przez ciecz.
Co ważne, kwasek nie zniszczy powłoki teflonowej. Zanim znów nagrzejesz urządzenie, oceń jego wygląd. Jeśli wszelkie szczeliny są suche i czyste, możesz zaczynać.