REKLAMA
ShareInfo.plPoradyPojawi się fura młodych cukinii. Podlej krzak wodą z 1 dodatkiem

Pojawi się fura młodych cukinii. Podlej krzak wodą z 1 dodatkiem

cukinia
fot. Pexels

O uprawie cukinii na podwórku powinny pomyśleć wszyscy jej fani i nie tylko. Jest to roślina prosta w uprawie, dająca królewskie plony. Nie trzeba się o nią zbyt mocno troszczyć, a i tak odwdzięczy się zbiorami, które będzie można potem liczyć w kilogramach. Z pewnością niektórzy chcieliby przedłużyć tryb owocowania rośliny, tak by wytwarzała dorodne cukinie, aż do późnej jesieni. To możliwe. Cukinia odzyska siły i będzie skłonna produkować owoce przez następnych kilka tygodni. Wystarczy, że jeszcze w tym miesiącu podasz jej sprawdzoną odżywkę.

REKLAMA

Jak wydłużyć zbiory?

Potral Deccoria.pl podaje, że przed zastosowaniem domowej odżywki pobudzającej, cukinie trzeba zacząć porządnie podlewać. Pojedynczy krzaczek powinien w ciągu dnia dostać około 10 litrów wody (niezbyt zimnej i niegorącej).

W tym miesiącu kluczowe jest także regularne zbieranie dojrzałych owoców. Błędem jest zostawianie na krzaczku dużych i przerośniętych cukinii. Cała energia skupia się tylko na nich i przez to nie mogą wiązać się nowe. Należałoby też pomyśleć o dokarmianiu cukinii, bo pod koniec lata mikroelementy w ziemi mogły się skończyć.

Sierpień to ostatni moment, by zmobilizować cukinię do lepszego plonowania

Hojnie owocująca cukinia cieszy oko. Warto podlewać ją mieszaniną sporządzoną drożdży piekarskich. Potrzebujesz 100 g świeżej kostki, 1 łyżeczki cukru i 1 litra wody. Rozpuść kostkę i cukier w wodzie, odstaw na kilka godzin. Po tym czasie mieszankę rozrzedź 10 litrami wody i gotowe. Używaj preparatu do cukinii. Na pojedynczą sadzonkę przeznacz 5 litrów nawozu. Odżywka nie zastąpi wody, więc krzaczki trzeba najpierw podlać wodą, a potem dopiero zaaplikować nawóz.

REKLAMA

Jak odmłodzić cukinię pod koniec lata?

Pod koniec wakacji cukinia wygląda bujnie, a jej niektóre pędy i liście mogła już dopaść zaraza. W takim przypadku chwyć za sekator i utnij skażone części rośliny. Warto robić to pod skosem, tuż nad punktem, z którego wychodzą łodygi. Dzięki temu wskrzesisz cukinię i zachęcisz ją wydawania plonów w kolejnych tygodniach. Pod krzaczkiem możesz dodatkowo umieścić ściółkę (np. słomę).

REKLAMA
REKLAMA
ZOBACZ TAKŻE
Justyna
Absolwentka Dietetyki, a obecnie redaktorka w serwisie ShareInfo.pl. Prywatnie miłośniczka zdrowej kuchni i aktywnego trybu życia. Uwielbiam odkrywać tajniki gotowania, interesuje się zwierzętami, ziołolecznictwem i ogrodnictwem. Na swojej działce uprawiam różne gatunki warzyw i owoców. Tworzenie artykułów z różnych dziedzin to moje hobby i z chęcią się tym zajmuję.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google ←

REKLAMA