Pojawi się fura młodych cukinii. Podlej krzak wodą z 1 dodatkiem

cukinia
fot. Pexels

O uprawie cukinii na podwórku powinny pomyśleć wszyscy jej fani i nie tylko. Jest to roślina prosta w uprawie, dająca królewskie plony. Nie trzeba się o nią zbyt mocno troszczyć, a i tak odwdzięczy się zbiorami, które będzie można potem liczyć w kilogramach. Z pewnością niektórzy chcieliby przedłużyć tryb owocowania rośliny, tak by wytwarzała dorodne cukinie, aż do późnej jesieni. To możliwe. Cukinia odzyska siły i będzie skłonna produkować owoce przez następnych kilka tygodni. Wystarczy, że jeszcze w tym miesiącu podasz jej sprawdzoną odżywkę.

REKLAMA

Jak wydłużyć zbiory?

Potral Deccoria.pl podaje, że przed zastosowaniem domowej odżywki pobudzającej, cukinie trzeba zacząć porządnie podlewać. Pojedynczy krzaczek powinien w ciągu dnia dostać około 10 litrów wody (niezbyt zimnej i niegorącej).

W tym miesiącu kluczowe jest także regularne zbieranie dojrzałych owoców. Błędem jest zostawianie na krzaczku dużych i przerośniętych cukinii. Cała energia skupia się tylko na nich i przez to nie mogą wiązać się nowe. Należałoby też pomyśleć o dokarmianiu cukinii, bo pod koniec lata mikroelementy w ziemi mogły się skończyć.

Czytaj także:  Połóż kasztany obok okna. Podziękujesz sobie, genialny trik

Sierpień to ostatni moment, by zmobilizować cukinię do lepszego plonowania

Hojnie owocująca cukinia cieszy oko. Warto podlewać ją mieszaniną sporządzoną drożdży piekarskich. Potrzebujesz 100 g świeżej kostki, 1 łyżeczki cukru i 1 litra wody. Rozpuść kostkę i cukier w wodzie, odstaw na kilka godzin. Po tym czasie mieszankę rozrzedź 10 litrami wody i gotowe. Używaj preparatu do cukinii. Na pojedynczą sadzonkę przeznacz 5 litrów nawozu. Odżywka nie zastąpi wody, więc krzaczki trzeba najpierw podlać wodą, a potem dopiero zaaplikować nawóz.

REKLAMA

Jak odmłodzić cukinię pod koniec lata?

Pod koniec wakacji cukinia wygląda bujnie, a jej niektóre pędy i liście mogła już dopaść zaraza. W takim przypadku chwyć za sekator i utnij skażone części rośliny. Warto robić to pod skosem, tuż nad punktem, z którego wychodzą łodygi. Dzięki temu wskrzesisz cukinię i zachęcisz ją wydawania plonów w kolejnych tygodniach. Pod krzaczkiem możesz dodatkowo umieścić ściółkę (np. słomę).

Udostępnij:

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Google News.