Kwiaty tej rośliny wyglądają jak małe gwiazdki i przyjemnie pachną. Można je podziwiać od kwietnia do czerwca. Gdy słońca jest coraz więcej, pączki rozchylają się w ciągu dnia i zamykają w nocy. Ifejon to roślina cebulowa, o której wiele osób jeszcze nie słyszało, aż do teraz. Warto jednak posadzić ją na swoim siedlisku, bo jest przepiękna, a przełom lata i jesieni to idealny moment, by o tym pomyśleć. Dzięki temu w przyszłym roku w ogrodzie pojawią się śliczne, białe gwiazdki.
Ifejon (Ipheion) jest rośliną zaliczaną do rodziny amarylkowatych. Jej ojczyzną jest Ameryka Południowa. Bylina do Europy trafiła dwa wieki temu. Już dawno podbiła zachodnią Europę, więc czas, by opanowała również nasz kraj. To gatunek wieloletni i osiąga wysokość około 10-15 cm. Ma długie i smukłe listki o zielonej barwie. Kwiaty odzwierciedlające gwiazdki, o niezwykłym zapachu, czynią tę roślinę jedyną w swoim rodzaju.
Jak uprawiać ifejony?
Ifejony nie są zbyt wymagające, jeśli chodzi o warunki glebowe i pielęgnację. Przetrwają nawet mrozy do -15°C. W regionach, gdzie zimy są wyjątkowo srogie, warto zabezpieczyć sadzonki, kładąc na wierzchniej warstwie gleby materiał izolacyjny np. agrowłókninę.
Jak sadzić ifejony?
Kwiaty te wyrastają z owalnych cebulek i najlepiej sadzić je w ziemi we wrześniu. Na głębokość ok. 10 cm, zachowując 8-10 cm przerwy między cebulkami. Przed sadzeniem warto dobrze przyszykować grunt – przekopać go i nawieźć np. gnojownikiem. Podczas sadzenia spiczasty koniec cebulki należy zwrócić ku górze. Potem obrzuca się ją glebą i lekko ugniata.
Roślina preferuje ciepłe i oświetlone stanowiska (opcjonalnie z lekkim cieniem), a także żyzne i niezbyt ścisłe podłoże, o neutralnym odczynie pH. Dobrze, by było zdrenowane, bo nadmiar wody sprzyja gniciu cebulek. Wiosną, na początku wegetacji warto zaopatrzyć ifejon w nawóz mineralny, a przekwitłe kwiaty regularnie usuwać – dzięki temu szybciej pojawią się nowe.
Ifejon jest w miarę odporny na szkodniki i choroby, ale gdy zaatakuje go mszyca, zmarnieje, a wtedy potrzebna będzie twoja interwencja. Można go sadzić blisko domu, na rabatach czy skalniakach, nieopodal innych roślin np. krokusów czy irysów. Dobrą lokalizacją dla roślin będzie obszar pod drzewami. Jeśli nie masz ogrodu, to możesz hodować ifejony w doniczce na balkonie.