Wiele osób nie wyobraża sobie warzywnika bez selera, mimo że jest dość trudną w uprawie rośliną. Na początku września korzenie są jeszcze średniej wielkości, ale nic się nie stanie, jeśli wyrwiemy bulwę z liśćmi i zużyjemy np. do zupy. Właśnie teraz trwa przyrost podziemnych korzeni. Spraw, by był intensywniejszy. Poznaj niezwykły patent.
Pielęgnacja selera pod koniec lata powinna obejmować:
Podlewanie
Seler kocha wodę. Latem jest narażony na suszę i upały, więc warto go podlewać częściej.
Nawożenie
Minimum raz w miesiącu należałoby dokarmić roślinę.
Usuwanie chwastów
Odchwaszczanie to równie ważny zabieg pielęgnacyjny.
Spulchnianie ziemi
Najlepiej wykonać zabieg motyką.
Jak wzmocnić seler późnym latem?
Gleba pod uprawę bulw powinna być próchniczna i bogata w składniki pokarmowe. Warto pomyśleć o nawożeniu już w roku poprzedzającym uprawę i przekopać ziemię z obornikiem (najlepiej jesienią). Jeśli w tym terminie zabieg nie zostanie wykonany, należy grunt wzbogacić kompostem na wiosnę. Podczas wegetacji warzywo należy dokarmiać regularnie co 30 dni. A jeśli mamy wyjątkowo słabą glebę, to nawożenie warto wykonywać częściej.
Selerowi potrzebne jest wsparcie także w ostatnie tygodnie lata. Najlepiej sprawdzą się nawozy zasobne w kwasy humusowe, które polepszą strukturę mało urodzajnego podłoża i zaopatrzą go w próchnicę. Warzywa będą mocniejsze, a ich korzenie pokaźniejsze. Kwasy humusowe są jak generator wzrostu, więc pozwalają doczekać się kosmicznych zbiorów. Centra z artykułami ogrodniczymi mają w swojej ofercie środki, które należy połączyć z wodą, a potem przelać do konewki i używać jak rekomenduje producent.