Kwitną przez całe lato. Możemy je podziwiać nawet do końca września. Wspaniale wyglądają i pachną. Dodatkowo przyciągają do siebie owady zapylające. Kłosowce (Agastache) są łatwe w uprawie, więc każdy posiadacz ogrodu może posadzić je u siebie i nie martwić się zbytnio o roślinę. Minimum potrzeb i spektakularny wygląd czynią kłosowca wyjątkowym okazem. Jeśli zaprosisz go do swojego ogrodu, nie pożałujesz.
Kłosowiec jest byliną z rodzaju jasnotowatych. Pochodzi z Azji i Ameryki Północnej. Zwykle osiąga wysokość 60-100 cm. Ma podźwignięte pędy, na których osadzone są purpurowe bądź zielonkawe listki o nieregularnych brzegach.
Kłosowce kwitną dość długo, robiąc w ogrodzie prawdziwe show. Trwa ono nawet 4 miesiące! Wtedy roślina wytwarza bujne kwiatostany składające się wężykowatych kwiatów. Przeważnie mają odcień niebiesko-fioletowy, ale istnieją również okazy z czerwonymi i białymi kwiatami. Kłosowiec niesamowity zapach zawdzięcza olejkom eterycznym, a ma ich całkiem sporo. Występuje w wielu odmianach: meksykańskie, pomarszczone czy fenkułowe z reguły zdobią polskie działki. Furorę robią gatunki mieszane.
Oto najpopularniejsze odmiany:
» Kudos Ambrosia,
» Kudos Yellow,
» Poquito Orange,
» Morello,
» Summer Glow,
» Mango Tango,
» Blue Fortune.
Podstawowe wymagania kłosowca
Kłosowce są dość łatwe w uprawie. Przetrzymają sezonowe susze, i nie mają wyolbrzymionych wymagań, jeśli chodzi o podłoże. Sadzonki można umieszczać w glebie wiosną lub na początku jesieni, zachowując przerwy między nimi. Dobrze poradzą sobie na stanowisku słonecznym, jak i półcienistym. W cieniu raczej nie będą rosły i kwitły intensywnie. Kłosowców nie trzeba często wzmacniać odżywkami. Aczkolwiek na wiosnę warto wspomóc je kompostem lub nawozem wieloskładnikowym.
Czy kłosowiec przetrzyma polską zimę?
Wiele odmian toleruje mrozy, ale dla bezpieczeństwa warto ochronić zawczasu roślinę (w szczególności młodą), by lepiej przetrwała mrozy. Można też rozmieścić pod nią naturalną ściółkę.