Połowa września za nami. Czas powoli zacząć myśleć o sadzeniu czosnku ozimego. Jeśli zrobisz to w październiku, to na wiosnę urosną okazałe, kształtne cebule, z których będziesz mógł pozyskać duże ząbki. Jesienne sadzenie to łatwy i niezbyt pracochłonny patent na uprawę warzywa. Jeśli jednak chcesz, by urósł pyszny i duży jak pięść, powinieneś go wspomóc zanim trafi do gleby. Doświadczeni ogrodnicy zaprawiają czosnek przed posadzeniem. Moczą go w pewnej domowej miksturze, której skład udało się nam odkryć. Zachęcamy, by pójść śladem fachowców i posadzić czosnek ozimy zgodnie z ich zaleceniami.
Idealna zaprawa dla czosnku ozimego
Na pewno chciałbyś, żeby czosnek latem wyrósł olbrzymi. Jeśli wybrałeś dobrą odmianę i przyszykowałeś glebę, to zrób coś jeszcze. Przygotuj specjalną kąpiel ząbkom, a potem bez obaw posadź je w ziemi. Wiele osób robi „zaprawę” z wody i soli. To dobry patent, ale nie jedyny.
Jak podaje portal Deccoria.pl, ząbki czosnku przed sadzeniem można moczyć w naparze z rumianku. Jak go przyrządzić? Nic trudnego, to tylko chwila pracy. Surowca, czyli rumianku powinno być 15 g (suszonego). Nadadzą się także saszetki rumianku, najlepiej ekologicznego (10 sztuk, po 1,5 g każda).
Ziele wrzuć do garnka, zalej wrzątkiem i przykryj. Herbatkę zaparzaj przez pół godziny lub dłużej. Potem ostudź zaprawę i rozrzedź ją wodą (proporcje 1:3). W świeżej herbatce kilka razy zanurz ząbki, a potem przystąp do sadzenia.
Zaprawa rumiankowa dla czosnku jest w 100% naturalna. To „zdrowszy” substytut sklepowych gotowców. Nie zawiera chemicznych substancji i odznacza się wysoką skutecznością, jeśli chodzi o wspomaganie ząbków. Sprzyja ich lepszemu wzrostowi, ale i lepiej zabezpiecza roślinę przed niektórymi szkodnikami i chorobami (m.in. grzybowymi). Dodatkowo chroni ząbki przed siarczystymi mrozami.