REKLAMA
ShareInfo.plArtykuł sponsorowanyInteligentny system zabezpieczeń domu – z czego powinien się składać?

Inteligentny system zabezpieczeń domu – z czego powinien się składać?

Inteligentny system zabezpieczeń domu

Zabezpieczenie mienia wymaga zastosowania odpowiednich urządzeń. Coraz chętniej sięga się oprócz klasycznych rozwiązań po nowoczesne technologie dla domu, w tym choćby systemy typu Smart House, które dają olbrzymie możliwości też pod kątem ochrony nieruchomości.

Jakie opcje warto wybrać? Czym się kierować podczas budowania systemu? O tym wszystkim przeczytacie w dzisiejszym artykule.

Czym jest system Smart House – podstawowe informacje

Rozwiązania inteligentne chętnie wykorzystuje się w prywatnych domach. Na czym polega taki system? To kompleksowa instalacja, która pomaga połączyć różne urządzenia i instalacje, by zapewnić zdalne sterowanie nimi z pomocą centralnego panelu lub aplikacji. Co więcej każdy z elementów jest połączony z pozostałymi, na przykład za pośrednictwem domowej sieci WiFi, co pozwala na komunikowanie się poszczególnych sprzętów, a w razie potrzeby na automatyczne działanie nawet pod nieobecność właściciela. Przydaje się to zwłaszcza właśnie w przypadku domowych instalacji zabezpieczających.

Systemy inteligentnego domu mogą składać się z różnych elementów. Najczęściej wprowadza się do nich takie instalacje, jak:

  • oświetlenie (domu i ogrodu),
  • ogrzewanie,
  • klimatyzację,
  • wentylację (również w wersji z rekuperacją),
  • monitoring,
  • alarmy.

Dobór poszczególnych części oraz metoda sterowania nimi zależą od indywidualnych oczekiwań i potrzeb.

Podjęcie decyzji o wykorzystaniu takiego systemu przynosi szereg korzyści. Przede wszystkim łatwiej kontrolować warunki w każdej z domowych przestrzeni, dopasowując je do bieżących potrzeb. Równocześnie precyzyjna regulacja, automatyzacja i współpraca wszystkich urządzeń w ramach systemu pomagają nie tylko zwiększyć wygodę, ale też obniżyć koszty. Światła gasną samoistnie, jeśli nikogo nie ma w pomieszczeniu. Grzejniki wyłączają się, jeśli czujnik wykryje otwarcie okien, a jeśli we wnętrzu jest za ciepło przy dużym nasłonecznieniu, system jest w stanie sam opuścić rolety zanim włączy klimatyzację.

Elementy zabezpieczenia domu, które warto zastosować w ramach inteligentnego domu

Co powinno się wykorzystać, jeśli chce się stworzyć skuteczny system bezpieczeństwa w ramach Smart House? Warto zdecydować się na połączenie kilku elementów, w tym:

  • monitoringu,
  • alarmów,
  • czujników (ruchu, dymu, czadu, zalania czy gazu),
  • sensorów zbicia szyb lub otwierania drzwi i okien,
  • wideodomofonu,
  • elektronicznych zamków w drzwiach.

Z ich pomocą da się kontrolować domowe warunki i zapewnić pełne bezpieczeństwo pod względem potencjalnych prób wtargnięcia na teren posesji przez nieproszonych gości, czy różnych sytuacji, które mogą zdarzyć się w domu.

Kompleksowa ochrona przed włamaniem

Podstawą zabezpieczenia domu przed włamaniem są oczywiście odpowiednie drzwi i okna antywłamaniowe. Główne wejścia do budynku warto wyposażyć w solidne rozwiązania ryglujące, jak choćby smart zamek do drzwi d Smart-Lock.pl. Przydają się też oczywiście sensory określające, czy drzwi i okna są zamknięte czy otwarte. Jeśli połączy się je z monitoringiem i alarmem, zyskuje się szybki system weryfikacji, czy ktoś nie próbuje wtargnąć do domu. Często takie rozwiązania wysyłają wręcz powiadomienia do właściciela na telefon, równocześnie alarmując odpowiednie służby. Ciekawym rozwiązaniem jest ponadto połączenie systemu zabezpieczeń z inteligentnymi włącznikami światła i lampami, co pozwala na symulowanie obecności domowników i skuteczne przepłaszanie intruzów.

Zabezpieczenie przed zalaniem lub pożarem

Solidne i sprawdzone czujniki pomagają także uchronić się przed dotkliwymi stratami lub zagrożeniem zdrowia i życia mieszkańców, wynikającymi z rozmaitych sytuacji typu pożar albo zalanie.

Do najczęściej wybieranych produktów zaliczają się wymienione już sensory określające stężenie gazu (w tym czadu), ale też przecieków (awaria instalacji wodno-kanalizacyjnej). Pozwala to szybko zainterweniować i zminimalizować potencjalne straty w domu lub w mieszkaniu.

Skuteczny i bezpieczny system ochrony domu – podsumowanie

Dobrze zabezpieczony dom staje się wygodniejszy i przyjaźniejszy dla użytkowników. Inteligentne instalacje dbają o komfort oraz sprawiają, że codzienne funkcjonowanie staje się zdecydowanie prostsze. W efekcie mieszkańcy mogą skoncentrować się na tym, co dla nich najważniejsze, nie martwiąc się kwestią ochrony mienia – dom zrobi to za nich w wielu przypadkach samodzielnie.

ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA