Jesienią kleszcze znów stają się aktywne. Skąd wiedzieć, że są obecne na naszej posesji? Wystarczy wykonać test. Jedynym potrzebnym miernikiem będzie rzecz, którą wiele osób już pewnie ma w swojej łazience czy garderobie, więc nie ma potrzeby robienia dodatkowych zakupów.
Pierwszy szczyt aktywności kleszczy przypada na maj i czerwiec. Drugi natomiast rozpoczyna się wczesną jesienią, czyli właśnie teraz. Warto zabezpieczyć się przed pajęczakami, bo mogą roznosić m.in. bakterię Borrelia burgdorferi wywołującą groźną chorobę boleriozę. Poza tym kleszcze mogą być odpowiedzialne za inne niebezpieczne schorzenia tj. kleszczowe zapalenie mózgu i babeszjozę. Jak się uchronić przed kleszczami? Koniecznie sprawdź.
Rozściel na działce. W prosty sposób namierzysz kleszcze
Kleszcze to niewielkie stworzenia, więc czasami ich nie dostrzegamy. Mogą czyhać na swoje przyszłe ofiary w zaroślach, krzewach czy wśród źdźbeł trawy.
Pobyt w naszym ogrodzie to dla nich również ogromna atrakcja i chętnie w nim przebywają, tym bardziej że ich potencjalni żywiciele, czyli ludzie i zwierzęta domowe, są „w zasięgu ręki”. Jeśli chciałbyś przekonać się, czy pajęczaki zamieszkują twój ogród, zrób szybki test. Przyda ci się ręcznik frotté w kolorze białym – rodzaj tkaniny jest niezwykle ważny, bo mikrowłókna efektywniej „zwabiają” pajęczaki.
Próbę każdy sam jest w stanie przeprowadzić bez jakichkolwiek kłopotów. Nawiń jasny ręcznik na tyczkę od mopa i „przejeżdżaj” nim po murawie, roślinach typu bukszpan czy wysokich trawach.
Teraz sprawdź, czy na materiale są widoczne ciemne, ruchome kropki, tzn. kleszcze. Jeśli jest ich kilka czy kilkanaście, to znaczy, że twoje podwórko to skupisko krwiopijnych osobników. Wszem i wobec musisz podjąć skuteczne działania prewencyjne w celu wyeliminowania nieproszonych gości. Mamy jedną, naturalną propozycję.
Posadź w ogrodzie rośliny odstraszające kleszcze
Należą do nich m.in. rozmaryn, lawenda i wrotycz. Możesz też skorzystać z tej skutecznej metody na walkę z kleszczami.