Ta urokliwa, mrozoodporna roślina ma malutkie kwiatki i płoży się w ogródku, tworząc spektakularny dywan. Skalnica to świetny wybór na przydomową działkę. Jest mało wymagająca i odporna na wiele niesprzyjających czynników. Ponadto występuje w różnych odmianach, więc nie jest nudna. Jak o nią dbać, by wiosną stanowiła niepowtarzalną atrakcję ogrodu? Sprawdź!
W naszym kraju występuje blisko 20 odmian skalnic. Jednak rodzina skalnicowatych jest kilkukrotnie większa i liczy przeszło 440 odmian. Mając do dyspozycji dwadzieścia opcji, z pewnością wybierzesz coś dla siebie. Wszystkie mają ciekawy wygląd i doskonale odnajdą się w każdym ogrodzie. Roślina chciałby się rozkrzewiać, dlatego najczęściej płoży się na niskich powierzchniach, ale nie jest dla niej przeszkodą wspiąć się na podmurówkę.
Skalnicą można obsadzić przyziemne gazony, wąskie rabaty czy koliste donice. Ponadto roślina wypełni puste miejsca między rabatami a dróżką w ogrodzie.
Skalnica nie jest rośliną zbyt wymagającą i urośnie tam, gdzie pewnie większość kwiatów, by sobie nie poradziła. Wypełni „pustki” w ogrodzie i dobrze zaaranżuje przestrzeń.
Karzełkowate, barwne kwiaty skalnicy mogą mieć różne odcienie, a wszystko zależy od gatunku. Białe, żółte, różowe czy czerwone wyglądają finezyjnie na tle innych roślin. Niektóre, wcześniejsze gatunki skalnic wchodzą w fazę kwitnienia wczesną wiosną. Gdy inne rośliny jeszcze „śpią” po zimie, skalnica prezentuje swe wdzięki już w marcu.
Oto najciekawsze gatunki skalnicy:
» 'Bluttenteppich’,
» 'Pixi Pan Red’,
» 'Schneeteppich’,
» 'Limerock’,
» 'Peter Pan’,
» 'Marco Picotee Red’.
Wszystkie skalnice preferują:
» ziemie lekko wilgotne i przepuszczalne,
» stanowiska z drenażem,
» okazjonalne wzbogacanie gleby organicznym kompostem.
Rośliny nie lubią zastoju wody, zwłaszcza zimą. Nie należy ich przelewać, bo ucierpią na tym korzenie.