Mop praktycznie codziennie jest narażony na zabrudzenia. Dba o nasze panele i płytki podłogowe, ale sam także wymaga pielęgnacji. Materiałowa nakładka mopa powinna być prana po każdym sprzątaniu, tak byłoby najrozsądniej. Szybko brudzący się materiał nie wystarczy tylko umyć w wodzie, ale i zdezynfekować. Jak to zrobić bezpiecznie? Dzięki tej metodzie zarówno mop z mikrofibry, jak i gąbki, będzie jak nowy.
Czym umyć mop? Wszystko zależy od rodzaju materiału
Zazwyczaj końcówka mopa jest wytworzona z bawełny czy mikrofibry. Nieraz tkanina może być syntetyczna lub z gąbką. W przypadku tej ostatniej sprawa się nieco komplikuje. Gąbki nie da się tak łatwo odpiąć od mopa, bo zwykle jest przytwierdzona na stałe. W związku z tym jej mycie sprawia problem. Inne typy nasadek można prać następująco: końcówka może trafić do pralki, sama lub z innymi brudnymi rzeczami. Opcjonalne przepierz ją w pojemniku z wodą i mydłem, płynem do naczyń czy innym środkiem piorącym.
Największe zabrudzenia z mopa odlej i mocz końcówkę przez minimum kilka minut. Gdy będziesz ją moczyć dłużej, istnieje większa szansa, że związki aktywne przejdą do wnętrza tkaniny i lepiej rozbiją najtrwalszy brud.
Kolejna runda to odkażanie. Zabieg ten pozwala pozbyć się zarazków. To one sprawiają, że mop śmierdzi. W dodatku zacznie szybciej się zużywać, a twoja posadzka będzie siedliskiem bakterii, gdy tylko zaczniesz ją przecierać takim niezdezynfekowanym narzędziem.
Do sterylizacji mopa możesz wykorzystać jeden z trzech domowych preparatów
● woda + wybielacz chlorowy (nie nadaje się do mopów z gąbką; nie stosuj gorącej wody),
● woda + płyn do dezynfekcji materiałów (używaj wg wskazówek producenta),
● woda + ocet (połącz oba składniki w proporcji 1:1).
Wszystkie trzy mieszanki pomagają wyeliminować bakterie i inne zarazki z materiałowej nasadki mopa. Wybierz jedną z powyższych opcji i odkaź mop. Nigdy nie łącz tych trzech metod ze sobą i nie mieszaj razem wszystkich substancji.