Mikado to czarujący wypiek składający się z wielu warstw ciasta kruchego przekładanych słodkim kremem mleczno-kakaowym. Uatrakcyjni świąteczne spotkania z rodziną i z sukcesem zastąpi tort podczas imprezy urodzinowej. Wyglądem przypomina sławny piszinger, ale w smaku jest od niego dużo lepszy. Podstawą PRL-owskiego przekładańca są gotowe wafle tortowe (andruty), a w przypadku ciasta Mikado, kruche blaty są pieczone od podstaw. Tym przepisem zaskoczysz absolutnie wszystkich.
Receptura na ciasto Mikado jest prosta i możesz wykonać ciasto we własnej kuchni, nawet jeśli nie masz umiejętności cukierniczych. Przy odrobinie czasu stworzysz cukiernicze arcydzieło, które spodoba się całej rodzinie. Lepiej nie odkładaj pracy w kuchni na później i nie rób deseru w dniu, w którym ma odbyć się impreza czy inna uroczystość. Ciasto po złożeniu powinno odpoczywać przez 24 godziny, więc najlepiej zrób je dzień wcześniej. Kolejnego dnia ozdobisz wypiek polewą i gotowe.
Przepis na ciasto Mikado
Lista składników:
Krem:
1 szklanka mleka,
2/3 szklanki cukru,
4 łyżki kakao,
3 żółtka,
340 g masła,
1-1,5 puszki mleka skondensowanego.
Ciasto:
2 jajka,
7 łyżek masła,
450 g mąki pszennej,
1 łyżeczka sody oczyszczonej,
1,5 szklanki kwaśnej śmietany.
Dekoracja:
1/2 szklanki cukru pudru,
1-2 łyżki kakao,
1,5 szklanki śmietanki 30%,
ulubione orzechy do ozdoby (można pominąć).
Wykonanie:
Na krem: w rondlu łączymy cukier z żółtkami przy pomocy trzepaczki, stopniowo dolewamy mleko, nieustannie mieszając – do rozpuszczenia. Dokładamy kakao, mieszamy. Podgrzewamy na średnim ogniu na gęstą masę, cały czasy mieszamy drewnianą łyżką, aby nic się nie przypaliło. Nie zagotowujemy masy (jajka się zetną). Ściągamy ją z ognia, studzimy.
Ucieramy masło w temp. pokojowej, dodajemy do niego porcjami masę jajeczną i mleko z puszki. W międzyczasie miksujemy.
Na ciasto: ucieramy masło w temp pokojowej, przekładamy jajka i kwaśną śmietanę połączoną z sodą. Partiami wsypujemy mąkę i wyrabiamy krótko jednolite ciasto. Dzielimy je na kilkanaście porcji (ok. 13-14) i lepimy z nich kule. Rozpłaszczamy je po kolei wałkiem na blacie posypanym mąką. Formujemy na kształt tortownicy o śr. 20 cm. Układamy je na spodzie formy bez obręczy wyłożonej pergaminem. Najlepiej piec dwa spody naraz, ułożone na dwóch formach.
Wstawiamy do piekarnika i pieczemy blaty w temp. 200°C przez 5-7 min, powinny się delikatnie zezłocić. Tak samo postępujemy z resztą porcji.
Po upieczeniu blat smarujemy niedużą porcją kremu, przykrywamy drugim plackiem, znów smarujemy masą itd. Tak tworzymy piętrowy deser. Na górze powinien znaleźć się placek. Obkładamy wierzch folią spożywczą i dociskamy np. książkami. Wypiek powinien odpoczywać przez jedną dobę w temp. pokojowej.
Po tym czasie ucieramy kremówkę z cukrem i kakao, a potem rozsmarowujemy masę na powierzchni deseru. Ewentualnie dekorujemy go orzechami. Smacznego.