Kuchnia babci smakuje najlepiej i pewnie się z tym zgodzisz. Spróbuj zajrzeć do dawnych książek kucharskich, a na pewno znajdziesz w jednej z nich przepis na prażuchy. To ziemniaczane kluski, które wyglądają dość skromnie, ale zachwycają smakiem, szczególnie jeśli je okrasisz. Często przyrządzały je nasze babcie i mamy. Obecnie panuje moda na kluski śląskie, kopytka czy knedle, ale od czasu do czasu warto się od nich oderwać i wyczarować staropolski specjał. Przepis na prażuchy z zaledwie 3 składników powinien przetestować każdy miłośnik swojskich smaków, który nie chce się namęczyć w kuchni, a lubi dobrze i tanio zjeść.
Prażuchy to gotowane ziemniaki z dodatkiem mąki. Masę pobiera się łyżką, dzięki temu mają ten charakterystyczny kształt. Najczęściej polewa się je okrasą z cebulką i serwuje jako samodzielne danie. Jednak antyfani tego dodatku mogą kluseczki podać np. z sosem grzybowym. Kluski mogą być również uzupełnieniem do obiadu złożonego z porcji mięsa i surówki. Niezależnie od tego, w jakiej formie podasz prażuchy, i tak będą ci smakować.
Przepis na prażuchy
Lista składników:
1 kg ziemniaków
5 łyżek mąki pszennej
3 cebule
słonina i cebula do okrasy
Wykonanie:
Ziemniaki obieramy i gotujemy w wodzie. Słoninę kroimy w kostkę, podobnie postępujemy z cebulą. Tę pierwszą wytapiamy na patelni przez kilka minut, a potem wrzucamy cebulę i podsmażamy pod przykryciem przez ok. 10 minut. Od czasu do czasu ją mieszamy. Powinna się zezłocić i zmięknąć.
Gdy kartofle nieco zmiękną, odlewamy większość wody, zatrzymując w garnku niespełna szklankę płynu. Posypujemy warzywa mąką, ustawiamy mniejszy gaz i gotujemy pod przykryciem przez 10 minut.
Następnie ugniatamy składniki tłuczkiem na jednolitą masę i mieszamy. Zanurzamy łyżkę w tłuszczu (masa się do niej nie przylepi) i pobieramy nią kluski. „Łezki” układamy na talerzu, polewamy okrasą i podajemy.