Drewniane sztućce są praktyczne i przyjazne dla środowiska. Wymagają jednak szczególnej troski. Zaniedbane błyskawicznie staną się skupiskiem drobnoustrojów. Jak je wyczyścić bezpiecznie i skutecznie? Sprawdź!
Drewniane łyżki czy łopatki mają dużą przewagę nad innymi akcesoriami. Nie ulegają zarysowaniu i same też nie pozostawią rys na naczyniach. Podczas podgrzewania potraw nie musimy się obawiać, że przejdą gorącem – materiał nie nagrzewa się. Mogą posłużyć wiele lat, jeśli będziesz o nie dbać. To działa też w drugą stronę. Przybory mocno zapuszczone mogą stać się wylęgarnią zarazków. Jak je czyścić, by wyszły z tego całe? Najprostsze sposoby sprawdzają się najlepiej. Wystarczy garnek z gorącą wodą i odrobina cierpliwości.
Garnek średniej wielkości napełnij wodą do ½ wysokości. Weź drewniane akcesoria kuchenne i włóż je do wody, zagotuj. Gotuj je przez 5 minut. W tym czasie zanieczyszczenia zaczną same spływać. Wyciągnij łyżki i umieść na ręczniku papierowym, a potem wycieraj do sucha przy pomocy szmatki. Aby przybory służyły na wiele lat i dobrze się prezentowały, co jakiś czas smaruj je olejem jadalnym. Kilka kropli wylej na ręcznik i zacznij starannie przecierać drewno. Dzięki impregnacji zabezpieczysz je przed wilgocią. W dodatku nie będą pękać.
Ważne! Zawsze po użyciu drewnianego przyboru starannie go umyj, a potem dokładnie osusz. Wkładanie wilgotnych sztućców do szafki jest kuchennym grzechem! Tak samo, jak mycie ich w zmywarce. Zbyt duża ilość wody i ostre środki czyszczące, użyte do mycia, mogłyby zniszczyć drewno. Jeśli sztućce drewniane przeszły zapachem przyrządzanej potrawy i mocno pachną cebulą czy rybą, przetrzyj je sokiem z cytryny. On zneutralizuje niepożądaną woń.