Eksperci debatują, co dalej powinno się wydarzyć w związku z programem 800 plus. Nie jest tajemnicą, że program socjalny, na który Polska wydaje kilkadziesiąt miliardów jest dużym obciążeniem dla krajowego budżetu, zmagającego się z wysokim deficytem. Czy rząd powinien wstrzymać wypłaty 800 plus, aby obciąć część ogromnych kosztów? Na razie nie ma mowy o zmianach, padła natomiast ważna deklaracja!
Po latach wiemy już, że program Rodzina 500 plus nie zrealizował podstawowych celów demograficzny, czyli zwiększenie dzietności wśród polskich par – chociaż nie ma pewności, że dodatkowe środki spowodowały, że wskaźnik urodzeń nie zmniejszył się jeszcze bardziej. Poza dyskusją jest natomiast, iż program pomógł wyjść z ubóstwa wielu polskim dzieciom, na co wprost wskazują badania. Choć inflacja zjadła dużą część wartości 500 plus, zwiększenie kwoty świadczenia do 800 zł na początku tego roku częściowo zrekompensowało spadek siły nabywczej.
Czy 800 plus ma szansę istnieć w warunkach tak wielkiego deficytu budżetowego? Rząd nie przewiduje zmian, ale ma także jedną, złą wiadomość
Co dalej z programem 800 plus? Sytuacja finansowa Polski nie jest w tym momencie najlepsza. Nie ma mowy o niestabilności naszego kraju w tym względzie, niemniej potężna dziura budżetowa pozostaje istotnym problemem do rozwiązania. 800 plus pochłania rocznie ponad 60 mld złotych, a oszczędności poza sztandarowym programem socjalnym bardzo trudno szukać.
Jak dowiadujemy się z portalu „Warszawa w Pigułce” – istnienie i wypłaty świadczenia nie są na ten moment zagrożone. Rząd zapowiedział, że w najbliższym czasie nie są planowane ŻADNE zmiany w zakresie programu 800 plus.
Padła jednak inną, ważna deklaracja w sprawie świadczenia. Rząd podkreśla, że w najbliższym czasie 800 plus nie będzie także waloryzowane. Pamiętajmy, że w Polsce wciąż szaleje inflacja – jeżeli można tak nazwać wzrost cen powyżej celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego. To natomiast stawia pod znakiem zapytania dalszą efektywność programu 800 plus, gdyż może on się w szybkim tempie dewaluować.
Łączny koszt programu 800 plus jest szacowany na 70 mld złotych w 2024 roku.