Polacy nierzadko stoją w kolejach do urzędu, aby to zrobić. W 2023 roku Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło możliwość zastrzeżenia numeru PESEL. To pokłosie tragicznych historii wielu Polaków, których dane wykorzystali oszuści, np. zaciągając kredyt, a ofiara musiała w efekcie spłacać ogromne zobowiązanie wobec banku. Po zastrzeżeniu PESEL-u takie ryzyko znika i – co najważniejsze – nie wpływa to na nasze codzienne funkcjonowanie. Jak zastrzec PESEL w łatwy sposób?
Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że od momentu wprowadzenia takiej możliwości w 2023 roku swój PESEL zastrzegło 5 milionów osób! To zdecydowany rekord, a liczba świadomych obywateli, którzy chcą zabezpieczyć się przed oszustami, stale rośnie.
Według resortu zastrzeżenie PESEL-u zmienia jedną ważną rzecz. Obowiązek weryfikacji danych klienta spoczywa w takim wypadku na instytucji finansowej. W przeszłości banki nie przejmowały się za bardzo takimi procedurami, co pokazywały prawdziwe historie ofiar oszustów, zaciągających kredyty na nieswoje dane.
Jak zastrzec numer PESEL? Już 5 milionów Polaków zabezpieczyło się przed kradzieżą tożsamości
Po zastrzeżeniu PESEL nie da się zaciągnąć kredytu. Co ważne, nie może zrobić tego także osoba, z którą numer PESEL jest powiązany! Zastrzeżony PESEL musi zostać najpierw odstrzeżony, w przeciwnym razie bank wstrzyma zleconą wypłatę kredytu lub większej kwoty gotówki z banku.
Zastrzeżenie PESEL nie wpływa natomiast na wypłatę gotówki z bankomatu (do pewnej kwoty), realizacji recept i możliwość umówienia wizyty u lekarza. Jeżeli chcemy wziąć kredy lub kupić coś na raty (bo tego także nie możemy zrobić mając zastrzeżony PESEL) musimy odstrzec numer.
Jak zastrzec numer PESEL lub cofnąć zastrzeżenie? Możemy zrobić to osobiście, w urzędzie, przedstawiając dokument tożsamości, np. dowód osobisty. Możemy też zastrzec i odstrzec numer PESEL przez Internet – w aplikacji mObywatel lub poprzez portal mObywatel.gov.pl. Wymagane jest przy tym posiadanie e-dowodu, podpisu kwalifikowanego lub profilu zaufanego. Jeżeli korzystamy z bankowości internetowej, możemy zrobić to od ręki na mObywatel.gov.pl. Na stronie lub aplikacji należy wybrać polecenie „Zastrzeż PESEL”. Cała procedura zajmuje kilka minut i jest bezpłatna.