Już od 1 stycznia 2025 roku w życie wchodzi historyczna reforma, dzięki której miliony seniorów otrzymają dodatkowe pieniądze. Chodzi oczywiście o rentę wdowią, która pozwala na łączenie własnych świadczeń z rentą po zmarłym małżonku. Z programu mogą skorzystać nawet 2 miliony seniorów, a kwoty, jakie można dodatkowo otrzymać, sięgają 5342,88 złotych!
Zbliża się realizacja hucznie zapowiadanego w kampanii wyborczej projektu renty wdowiej. Świadczenie może wyglądać dwojako, w zależności od tego, jak wybierze beneficjent. Renta wdowia może składać się z pełnej renty rodzinnej oraz 15 proc. własnego świadczenia lub 15 proc. renty rodzinnej i pełnego świadczenia własnego. Tak ma być od 1 stycznia, natomiast w 2027 roku wartość dodatkowego świadczenia wzrośnie o 25 proc. – dowiadujemy się z portalu „Warszawa w Pigułce”.
Jakie są warunki otrzymania renty wdowiej? Przede wszystkim trzeba osiągnąć tzw. wiek emerytalny, który w naszym kraju wynosi 60 lat dla kobieta oraz 65 dla mężczyzn. To jednak nie wszystko. Wdowiec lub wdowa kwalifikująca się do świadczenia musiałaby pozostawać w związku małżeńskim aż do śmierci współmałżonka i – co warto podkreślić – nie wychodzić ponownie za mąż (w przypadku kobiet) lub nie żenić się po raz kolejny (w przypadku mężczyzn).
Renta wdowia. Wnioski można składać od 1 stycznia 2025 roku. Wypłaty ruszą w lipcu
Wnioski o przyznanie renty wdowiej będzie można składać już od 1 stycznia 2025 roku, ale termin ten nie jest tożsamy dla wypłat świadczenia. Te ruszą dopiero po niema pół roku – w lipcu 2025 roku. ZUS zaleca, aby osoby nieposiadające jeszcze prawa do renty rodzinnej złożyły wniosek ERR. Do końca czerwca przyszłego roku trzeba dostarczyć także formularz ERWD o ustalenie zbiegu świadczeń.
Program renty wdowiej to kolejna inicjatywa, która ma wspomóc polskich seniorów. Ci nierzadko zmagają się z koniecznością przeżycia za głodowe emerytury, żyjąc u progu ubóstwa lub nawet poniżej tego progu. Renta wdowia może korzystnie wpłynąć na ich stabilność finansową, ale istnieją również wady. Jako że świadczenie wyklucza ponowne wejście w związek małżeński (i dalsze jego pobieranie), warunek ten może wpłynąć na decyzje życiowe seniorów. Ci mogą decydować się na pozostawanie w związkach nieformalnych, aby móc pobierać rentę wdowią bez przeszkód.