Mikroplastik to odpad powstający z materiałów syntetycznych podczas produkcji plastiku. Jest niebezpieczny dla zdrowia człowieka, co zostało potwierdzone naukowo. Znajdziemy go nie tylko w pożywieniu, ale i w wodzie kranowej. Jeśli zastanawiasz się, jak go zneutralizować, zapoznaj się z naszym artykułem.
Czym jest mikroplastik?
To maleńkie molekuły tworzyw sztucznych. Mikroskopijne drobinki przechodzą przez bariery jelit, skąd dostają się do krwi. Krążące w naczyniach krwionośnych mogą przyczynić do schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Na szczęście spożywanie mikroplastiku można zmniejszyć do minimum. W jaki sposób?
Mikroplastik zniknie. Wystarczy pamiętać o przegotowaniu wody
W zwykłej kranówce też znajduje się mikroplastik, tak twierdzą naukowcy. Uczeni podpowiedzieli, jak zmniejszyć jego poziom w wodzie, którą na co dzień pijemy. To łatwiejsze niż mogłoby się wydawać. Wystarczy płyn… zagotować przed użyciem.
W badaniu pozyskano 2 próbki wody kranowej zawierającej sporo wapnia (twardej) i „wzbogacono” ją o molekuły nano- i mikroplastiku. Płyn gotowano przez 5 minut i studzono przez kilkanaście minut. Po tym czasie zbadano w nim stężenie mikroplastiku.
Wynik próby wprawił badaczy w osłupienie. Przez wysoką temperaturę wody zawarty w niej węglan wapnia zawiązał sieci krystaliczne, które okrążyły molekuły mikroplastiku. Wodę poddaną obróbce cieplnej przelano przez filtr. Okazało się, że w przegotowanym i przefiltrowanym płynie poziom plastiku spadł aż 90%. W surowej wodzie prosto z kranu było go zdecydowanie więcej.