Duże zmiany w wypłatach z programu 800 plus! Zakład Ubezpieczeń Społecznych wprowadził szereg nowych rozwiązań dotyczących sztandarowego programu socjalnego, realizowanego przez polskie władze. Co się zmieniło? W przypadku opieki naprzemiennej całego świadczenia nie otrzymuje jeden rodzic, ale oboje – każdy po 400 złotych. Staje się tak w przypadku, kiedy rodzice składają dwa wnioski na to samo dziecko. Zmiany mają zapewnić sprawiedliwy podział środków pomiędzy faktycznych opiekunów dzieci, którym przysługuje 800 plus.
Obecnie panuje trend wzrostowy liczby rozwodów. Nawet jeżeli spadają, to spada także liczba małżeństw, a więc nominalnie par rozwodzi się mniej, ale faktycznie odsetek jest taki sam lub wyższy. To rodzi dobrze znane problemy w wychowaniu dzieci, ale także nietypowe zmagania z państwową biurokracją.
Przykładem może być program 800 plus oraz ostatnie zmiany, które przy wypłatach świadczenia wprowadził Zakład Ubezpieczeń Społecznych. ZUS zdecydował, że po rozwodzie małżeństwa, które wspólnie wychowywało dziecko, świadczenie będzie podzielone na pół – o ile przyznano naprzemienną opiekę nad dzieckiem. Wówczas każdy rodzic otrzymuje po 400 złotych. Dodajmy, że z formalnego punktu widzenia sytuacja następuje, jeżeli oboje rodzice złożą wnioski o 800 plus na to samo dziecko. Rozwiązanie ma prowadzić do bardziej sprawiedliwego podziału środków, jakie przysługują polskim dzieciom.
ZUS wprowadził szereg zmian w 800 plus. Z programu korzysta o połowę mniej ukraińskich dzieci, niż 2 lata temu
Nie tylko polskim, bo 800 plus pobierają w naszym kraju setki tysięcy dzieci z Ukrainy. Jednak, jak się okazuje i jak donosi portal „Warszawa w Pigułce” – świadczenie pobierane jest na ponad połowę mniej dzieci, niż w 2022 roku. Wówczas było to 514,4 tys. ukraińskich dzieci, a w tym roku – 246,8 tys.
Zmniejszenie liczby ukraińskich dzieci, na które przysługuje świadczenie, jest związane z mocniejszym obwarowaniem formalnym dostępu do 800 plus. Wypłata świadczenia została powiązana m.in. z realizacją obowiązku szkolnego w polskiej szkole. Rodzice ukraińskich dzieci, które uczęszczają na zdalne zajęcia w ukraińskiej szkole, nie mają prawa do wypłaty 800 plus.