Roślina na obrazku jest urocza i elegancka. Ma zwisające pędy, na których znajduje się mnóstwo małych, kulistych liści. Na pierwszy rzut oka odzwierciedlają skorupę żółwia. Jeśli chcesz mieć taki okaz w swoim domu, nic nie stoi na przeszkodzie. Decydując się na samodzielną uprawę doniczkową, przyozdobisz mieszkanie i wniesiesz do niego nutę egzotyki. Co warto wiedzieć o peperomii zwisającej i jak ją pielęgnować? Podpowiadamy.
Peperomia prostrata (zwisająca) to tropikalna roślina należąca do klasy pieprzowatych. Naturalnie porasta lasy w Ameryce Południowej. Osiąga zwykle 30-35 cm wysokości. Jej pokryte liśćmi pędy zwisają z doniczki, a obecny na nich srebrny wzór do złudzenia przypomina żółwią skorupę.
Peperomia prostrata. Jakie ma wymagania?
Roślina lubi żyzną i luźną glebę o odczynie lekko kwaśnym. Dobrze rośnie na ziemi dla sukulentów. Nie lubi ostrego słońca, ale widne stanowisko z lekkim cieniem będzie dla niej w sam raz. Niedobór światła manifestuje wydłużeniem pędów i zmianą zabarwienia liści (blakną).
Sezon jesienno-zimowy jest dla rośliny najgorszym okresem w roku: dni są krótkie, a słońca jest zbyt mało. Jest ona gatunkiem ciepłolubnym (pochodzi z tropików). Najlepiej trzymać ją w pomieszczeniu o temp. 16-17°C (zimą) i 20-24°C (latem).
Może się zdarzyć, że roślina zacznie tracić liście. Głównie dzieje się to w miesiącach letnich. Powodem jest zbyt duża ilość promieni słonecznych i upał. Wtedy należy zapewnić peperomii cień i chłodniejsze warunki.
W uprawie peperomii istotne jest systematyczne nawadnianie. Wody nie wolno wlewać do doniczki ponad miarę, bo zgniją korzenie. Przed podlaniem warto sprawdzić, czy ziemia z wierzchu jest sucha. Jeśli tak, to należy podlać roślinę odstaną wodą, niezbyt zimną i nie za gorącą. Lubi ona wilgotne powietrze, więc warto obok niej postawić nawilżacz powietrza. Nawozy wieloskładnikowe najlepiej stosować wiosną i latem. Peperomia prostrata nie jest odporna na szkodniki i choroby. Mogą ją zaatakować np. przędziorki.