Ziemiórki to małe, ciemne owady, podobne do muszek. Bardzo szybko się poruszają i najczęściej można je spotkać w pobliżu kwiatów doniczkowych. Opis ten dotyczy osobników dorosłych, które nie są szkodliwe dla roślin w przeciwieństwie do larw. Gdy larwom zabraknie pożywienia, przerzucają się na korzenie roślin. Te w wyniku doznanych uszkodzeń stopniowo obumierają, a roślina zaczyna tracić siły. Zacznij szybko działać, jeśli chcesz ją uratować. Obecność owadów wykryjesz przy pomocy ziemniaka.
Po czym poznać, że ziemiórki zamieszkały w doniczce?
Szkodniki najczęściej fruwają nieopodal kwiatów doniczkowych. Te z początku mogą wyglądać na mocno osłabione, a po pewnym czasie liście zaczną usychać i opadać. Roślina zaatakowana przez ziemiórki prawdopodobnie nie przetrwa bez twojej pomocy.
Jeśli chcesz się dowiedzieć czy twoje zielone egzemplarze są wolne od szkodników, przeprowadź szybki test. Weź ziemniaka i odkrój plasterek, a następnie umieść go na podłożu na całą noc. Następnego dnia oceń wygląd warzywa – jeśli zauważysz pod nim malutkie robaczki, masz do czynienia z ziemiórkami, a ich larwy właśnie konsumują ziemniaka, którego bardzo lubią.
Jak walczyć z inwazją ziemiórek w domu?
Możesz sięgnąć po specjalny lep na szkodniki dostępny w centrach ogrodniczych. Wabik ten jest pokryty klejącą substancją i ma zazwyczaj żółtą barwę, co nie jest przypadkiem. Ten kolor przyciąga owady. One usiądą na lepkiej powierzchni i już nie będą mogły się od niej oderwać. Po kilku tygodniach możesz pozbyć się zasadzki.
Inne metody walki z ziemiórkami
Możesz wygrać walkę z ziemiórkami przy pomocy płynnej pułapki. Wysokie przezroczyste naczynie wypełnij wodą i octem jabłkowym w równej ilości. Dodaj odrobinę sproszkowanej kurkumy i płynu do naczyń. Kurkuma zabarwi roztwór na kolor uwielbiany przez muszki, z kolei ocet i płyn skusi je aromatem. Gdy szkodniki przywędrują do pułapki, utopią się w niej.
Jeszcze jeden patent na pozbycie się ziemiórek domowym sposobem polega na zakupie nicieni, zjadających szkodliwe larwy. Bez obaw, nicienie nie wyrządzą krzywdy roślinom doniczkowym.
Czytaj też: Połóż kres kornikom. Spryskaj tym zainfekowane drewno