REKLAMA
ShareInfo.plPoradyCuchnący owad sieje spustoszenie w domu. Plaga ogarnęła Polskę

Cuchnący owad sieje spustoszenie w domu. Plaga ogarnęła Polskę

Tarczówka marmurkowata Halyomorpha halys
fot. screen Youtube / Terra Mater Gardens

Nasze domy są oazą dla wszelkiego rodzaju robactwa. Meble są często siedliskiem roztoczy, pod łóżkiem mogą mieszkać pająki, a w szafce kuchennej grasować mole. W dodatku do naszych budynków mieszkalnych coraz częściej lgną śmierdzące insekty z Dalekiego Wschodu. Czy tarczówka marmurkowata jest groźna dla ludzi? Co to za robak i jakie szkody wyrządza? Koniecznie sprawdź!

REKLAMA

Broń się przed tarczówką marmurkowatą

Tarczówka marmurkowata (Halyomorpha halys) to pluskwiak, który przybył do nas z krajów azjatyckich, takich jak Korea czy Japonia. Mieszkańcy tych regionów dobrze go znają i wiedzą, że trzeba chronić przed nim rośliny, a w szczególności krzaczki i drzewa owocowe oraz warzywa uprawne. Szkodniki potrafią zdewastować jabłonie, śliwy i dziesiątki innych gatunków roślin. No dobrze, a jak owady te przybyły do Europy z tak daleka? Wiele towarów trafia z Azji na rynek europejski, a pluskwiaki wcale nie próżnują, tylko wraz z nimi wyruszają w daleką podróż. Nie tylko Europejczycy walczą z obrzydliwymi przybyszami z Azji. W Ameryce też jest ich coraz więcej. W Polsce pierwszego osobnika zidentyfikowano około 6-7 lat temu.

Czy tarczówka marmurkowata jest niebezpieczna dla ludzi?

Pluskwiak ten osiąga nieduże rozmiary. Nie gryzie ludzi, żywi się głównie roślinami. Gdy poczuje zagrożenie, wytwarza lekki odór. Tarczówka jest bardzo zwinna. Jeden osobnik jest w stanie przefrunąć do pięciu kilometrów. Często można dostrzec ogromne stada tych pluskwiaków. Rozmnażają się w zawrotnym tempie, a dziesiątki jaj składają na tylnej blaszce liści.

Robaki żerują na wielu odmianach roślin: drzewach pestkowych (np. grusze), krzakach owocowych (np. maliny), warzywach korzeniowych, psiankowatych i strączkowych. Plony nakłuwają, przez co są zniekształcone, a na ich powierzchni powstają plamy. Uszkodzone zostają także poszczególne elementy roślin, tj. liście i pędy.

REKLAMA

Czytaj też: Spryskaj tym okna. Śmierdzące paskudztwa nie wejdą do domu.

ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
REKLAMA