REKLAMA
ShareInfo.plPoradyWrzuć do gleby. Tak robią Japończycy, mają niebosiężne plony

Wrzuć do gleby. Tak robią Japończycy, mają niebosiężne plony

sadzonki ogórków
fot. Pexels

Wkrótce zaczniemy wysiewać ogórki. Możemy to uczynić na dwa sposoby – nasiona wysiewać w rozsadę lub bezpośrednio do gruntu. W tym pierwszym przypadku można powoli zabierać się do pracy. Nim sadzonki podrosną, przyjdzie maj, a więc okres, w którym warzywa można już uprawiać w ogrodzie. Przedstawiamy super sposób na wyhodowanie eleganckich siewek. Na Dalekim Wschodzie robi furorę. Sprawdź, na czym polega metoda japońska uprawy ogórków.

REKLAMA

Na czym polega japoński patent na uprawę ogórków?

W latach 90. naukowcy z Międzynarodowego Towarzystwa Nauk Ogrodniczych (ISHS) zaobserwowali, że kompost i torf wzbogacone o trociny, zostawiają w tyle standardowe podłoża. Zaobserwowano, że niekiedy kiełkowanie było szybsze, a siewki ogórków rosły zdrowsze i bardziej dorodne. Wszystko to dzięki delikatnej strukturze trocin. One lepiej napowietrzają ziemię. Korzenie młodych roślin mogą oddychać zuchwale i bez żadnych ograniczeń inkasować mikroelementy. Na tym nie koniec. Ponieważ skrawki drewna dobrze wciągają wodę, to struktura podłoża pozostaje wilgotna, co odpowiada ogórkom.

Pozytywne efekty hodowli ogórków w podłożu z trocinami

Rośliny już na starcie mają zapewnione optymalne warunki do rozwoju. W dodatku są odporniejsze nie niesprzyjającą aurę. Pewnie chciałbyś się dowiedzieć, jak hodować ogórki w trocinach. Oto wskazówki:

Najlepiej sprawdzęą się trociny z drzew liściastych. Tych prosto z tartaku unikaj. Gdy będą się rozkładać w ziemi, obecny w nich azot zostanie pobrany przez drobnoustroje, a młode roślinki zostaną bez niczego. Finalnie urosną słabe i cherlawe.

Trociny warto przekompostować. Umieść je pryzmie kompostowej na 30-60 dni. Wrzuć do nich trochę mocznika, pozostałości z warzyw lub gnojownik.

REKLAMA

Co jakiś czas mieszaj nawóz, a gdy uznasz, że jest zbyt suchy, rozrzedź go umiarkowaną ilością wody. Pryzma ma być lekko mokra, aby procesy gnilne nie zostały zahamowane. Po upływie wskazanego czasu skrawki drewna powinny ściemnieć i utracić twardą strukturę. Wówczas nadają się do użycia.

Przekompostowane trociny połącz z kompostem i torfem – wszystkie 3 komponenty wymieszaj w równej ilości (po 1 części każdego). Opcjonalnie zamiast torfu użyj gleby ogrodowej – najlepiej lekkiej i luźnej. Przemieszaj wszystkie składniki w wiadrze (ew. zmierz odczyn pH – optymalny wynosi 6,0-6,8).

Gotowe podłoże możesz już pakować w doniczki, a potem wsadzać do każdej nasiona ogórków. Przysyp je glebą i podlej, ale nie za dużą ilością wody. Kiełki zauważysz już po 5-10 dniach lub jeszcze szybciej (zapewnij im temperaturę 24-27 st. C).

Czytaj też: Ruszt kuchenki myję metodą japońską. Jak nowy w kilka minut

REKLAMA

ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA