
Tuje to stali bywalcy ogródków wielu Polaków. Jednak coraz więcej entuzjastów przydomowej zieleni decyduje się na nowy trend i sadzi inne rośliny, które też świetnie spełniają się w roli żywopłotu. Poleconym gatunkiem drzewa, które szczelnie odgrodzi cię od sąsiada, jest Parocja perska. Sprawdź więcej informacji na temat tej rośliny.
Parocja perska (Parrotia persica) to wolno rosnące drzewko pochodzące z Azji Zachodniej. Jest gęste i różnobarwne. W Polskich ogrodach może osiągać ok. 5 m wysokości (odmiany rosnące dziko zazwyczaj dorastają do ok. 20 m). Powszechnie uznaje się parocję za „drzewo żelazne”. Dlatego, że jest wysoce odporne na działanie czynników mechanicznych.

Żywopłot z żywotników wygląda nudnie, a roślina, którą dziś omawiamy, zmienia kolory i ożywia ogród. Wiosną kwiaty rośliny są czerwone (nie mają płatków), a latem – zielone. Jesienią można podziwiać wyjątkową różnobarwność parocji. Liście mają tonację pomarańczowo-złoto-czerwoną. Właśnie wtedy drzewko wygląda imponująco. Długie liście utrzymują się aż do grudnia. Ponieważ parocja jest rośliną „żelazną” to mrozy i susza jej niestraszne. Jej uprawa nie przysparza większych problemów nawet początkującym ogrodnikom.
Podstawowe wymagania parocji perskiej
Najlepiej rośnie na ziemi żyznej, o w miarę kwaśnym odczynie pH. Powinna być przepuszczalna, ale nie może być zbyt mokra. Dodatkowe nawadnianie przyda się parocji w okresach suszy. Jeśli chodzi o nawożenie, to drzewko dobrze reaguje na wieloskładnikowe nawozy organiczne. Nie trzeba ich stosować co miesiąc, tylko raz do roku. Szukając idealnego stanowiska pod uprawę rośliny, warto wiedzieć, że lubi ona słońce lub lekki cień. Odpadają miejsca wietrzne. Młodą roślinę warto przed zimą zabezpieczyć izolacją. To, czy będzie przycinania, czy nie, zależy tylko od jej posiadacza.
Jeśli szukasz oryginalnej rośliny do ogrodu, która z powodzeniem zastąpi tuje i zagwarantuje ci prywatność na własnej posesji, parocja perska sprawdzi się w sam raz.
Czytaj też: Co sadzić obok cukinii? To połączenie gwarantuje rekordowe zbiory