REKLAMA
ShareInfo.plPoradyPodlewaj nią pomidory co 2 tygodnie. Działa jak steryd

Podlewaj nią pomidory co 2 tygodnie. Działa jak steryd

pomidory w szklarni
fot. Pixabay

Rośliny hodowane na własnej działce nie powinny być wspomaganie sztucznymi nawozami, które aż kipią od chemii. Zdrowe warzywa i owoce warto uprawiać w zgodzie z ekologią, bez sztucznego dopingu. W sklepach specjalnych środków do wzmacniania pomidorów czy ogórków nie brakuje. Można też znaleźć koncentraty czy granulki o naturalnym składzie, które nie budzą żadnych zastrzeżeń, ale ich wadą jest cena. Łatwiej i taniej będzie, jeśli sam wykonasz dobroczynny nawóz pod uprawy.

REKLAMA

Mniszek lekarski to cenny surowiec do produkcji domowego nawozu pod pomidory i ogórki. W maju nie będzie problemu ze znalezieniem tej rośliny na podwórku, łące czy w parku. Jest ona bogactwem składników mineralnych, które zapewnią roślinom bujny wzrost.

Jak zrobić gnojówkę z mniszka lekarskiego?

Na wiadro o pojemności 10 litrów przeznacz ok. 1/3 objętości kwiatów i liści mniszka. Ważne by surowiec był świeży. W pojemniku nie należy go ugniatać – musi leżeć dość swobodnie. Zioło zalej wodą – idealnie sprawdzi się opadowa. Cieczą nie należy wypełniać wiadra, aż po same brzegi – warto zachować kilkucentymetrową przerwę od obwódki. Wiadro z mniszkiem wynieś w ciemne miejsce i co kilka dni przemieszaj gnojówkę. W ciągu 2-3 tygodni powinna być już gotowa do użycia (o ile trzymałeś ją w temp. pokojowej). Jeśli nie jesteś pewny, czy sfermentowała, sprawdź obecność pęcherzyków gazu – jeśli ich nie ma na powierzchni, to znaczy, że najwyższa pora ruszać z gnojówką do ogrodu.

Wcześniej jednak musisz przecedzić roztwór przez gęste sito – na nim zawieszą się niepotrzebne elementy mniszka, a cenna odżywka spłynie do pojemnika. Jej optymalny odczyn kwasowości powinien wynosić ok. 6 pH. Odczyn pH możesz zmierzyć w ten sposób.

Gnojówka z mniszka zawiera:
▫︎ potas,
▫︎ azot,
▫︎ fosfor,
▫︎ śladowe ilości siarki, magnezu i żelaza.

REKLAMA

Dzięki fermentacji zostaje pobudzona do działania pożyteczna mikroflora, która użyźnia podłoże i dba o zdrowy wzrost korzeni.

Jak stosować nawóz z mniszka do ogórków i pomidorów?

Mniszkowy nawóz przed zastosowaniem rozcieńcz wodą (proporcje 1:10). Możesz podlewać nim pomidory i ogórki na grządce, które cały czas rosną (powinny rozwinąć już 4 liść) i potrzebują „pokarmu”. Specyfik funduje się roślinom raz na 14 dni. Należy go kierować pod korzeń roślin na gruncie czy w szklarni. Kiedy zakończyć kurację? Pod koniec lipca.

Jak działa naturalna gnojówka z mniszka?

Wpływa ona zbawienie na uprawy szczególnie na etapie kwitnienia i wykształcania owoców. Wyrównuje ewentualne deficyty potasu i polepsza stan sadzonek. Pomidory i ogórki w szklarni warto podlewać gnojówką częściej niż co 2 tygodnie. Tam panują inne (cieplejsze) warunki, więc dokarmianie może odbywać się nawet co tydzień.

Polecamy: Młode papryki podlej turbonawozem z lodówki. Urosną zdrowe i dorodne

REKLAMA

ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA