
Uprawa marchewki nie wydaje się trudna – wystarczy wrzucić nasiona do gleby, podlewać i spokojnie czekać, aż wyrosną z nich korzenie. Jednak w praktyce bywa inaczej. Bez nawożenia plony mogą być słabe. Dlatego warto im pomóc, najlepiej już teraz. Obecnie coraz więcej ludzi szuka ekologicznych rozwiązań, a ten zdobywa olbrzymią popularność wśród fachowców, jak i hobbystów. Łatwy, ekologiczny i tani nawóz z pokrzywy sprawi, że marchewka będzie duża, zdrowa i smaczna.
Ten nawóz do marchewki jest idealny do podania w lipcu
W lipcu następuje wzmożony rozwój marchewki – zarówno części podziemnej, jak i nadziemnej. Wobec tego należałoby wesprzeć roślinę, karmiąc ją nawozami z fosforem, potasem i azotem. Przydadzą się jej też substancje takie jak miedź, bor czy cynk.
Za przyrost zielonej natki odpowiada azot. Sprzymierzeńcami wzrostu korzeni są fosfor i potas (ten drugi nadaje jej słodkiego smaku). Natomiast wyraźny kolor, wytrzymałość i dobra jakość korzeni to zasługa mikroskładników.
Nawozy zawierające wspomniane składniki mogą być aplikowane roślinie na dwa sposoby: doglebowo lub dolistnie (opryski). Amatorskie uprawy marchewki warto nawozić naturalnymi odżywkami, a prawdziwym czempionem jest gnojówka z pokrzywy. Jak ją przygotować?
Niezawodny przepis na gnojówkę z pokrzywy
Gnojówkę zrobisz z 1 kg liści świeżej pokrzywy. Potnij ją na mniejsze części, zalej 10 l wody, a potem osłoń gazą. Codziennie zaglądaj do nawozu i mieszaj go. Po mniej więcej 2-4 tygodniach powinna być gotowa – wtedy piana zniknie z powierzchni. Gnojówkę możesz stosować w ogrodzie po uprzednim rozrzedzeniu wodą – optymalne proporcje to 1:10 (1 cześć gnojówki: 10 części wody).
Stosowanie gnojówki:
» Doglebowo – co 2-3 tygodnie,
» Dolistnie – w proporcji 1:20, co tydzień.
Czytaj też: Stonka nie wróci przez najbliższe kilka lat. Oprysk skuteczny na 100%