
Po truskawkach z własnego ogródka nie pozostało już nic oprócz przyjemnych wspomnień? Jeśli sezon na te owoce uznałeś za zakończony, nawet nie myśl o tym, żeby odpocząć i zostawić rośliny samopas. Pielęgnacja po zbiorach też jest potrzebna. Od działań, które podejmiesz na tym etapie, będzie zależeć kondycja krzaczków i urodzaj w przyszłym roku. Oto co warto zrobić już w lipcu i sierpniu.
Koniec sezonu owocowego nie zwalnia plantatorów truskawek z prac przy krzaczkach. Wręcz przeciwnie. Teraz powinni być w gotowości i pomóc roślinom po kilku tygodniach wyczerpującej pracy, jakim niewątpliwie było owocowanie, walka ze szkodnikami i próby przetrwania suszy, upałów, ulew i innych czynników klimatycznych. Dowiedz się, co należy zrobić przy krzaczkach po zbiorach.
W lipcu warto zacząć szykować sadzonki do następnego roku. Działania, jakie teraz zainicjujesz, wpłyną na urodzaj w kolejnym sezonie. Jeśli zbiory owoców już zakończyłeś, to zrób porządek z podłożem dookoła roślin. Oczyść pole z niepotrzebnych chwastów, bo one tylko konkurują z truskawkami o substancje pokarmowe i podbierają im wodę, a na dodatek mogą przyczynić się do rozwoju chorób na plantacji. Po zbiorach spulchnij grunt między sadzonkami. Dzięki temu mikroelementy i woda będą sprawniej wsiąkać do gleby.
Pozbycie się rozłogów (wąsów) to kolejny zabieg, który warto przeprowadzić po zbiorach. Pędy rodzą się podczas plonowania, a potem zostają. Lepiej je usunąć, bo mogą niepotrzebnie przytłaczać truskawki, przez co zaczną one opadać z sił. Ponadto rozłogi można ukorzenić i mieć dodatkowe krzaczki truskawek.
Pamiętaj, że spleśniałe owoce i chore liście, które obleciały na glebę, trzeba systematycznie usuwać spod krzaczków. Mogą znajdować się na nich toksyny i patogeny, które zakażą zdrowe rośliny i wykończą całą plantację.
Koniec owocowania to także czas, by zastosować nawozy na wzmocnienie. Dobrze sprawdzi się obornik, ale należy raczej unikać nawozów azotowych. Azot wydłuża wegetację, a roślina zamiast powoli zwijać manatki, zacznie się niepotrzebnie rozrastać, co nie jest wskazane przed zimą.
Czytaj też: Domowa kostka do WC, która działa lepiej niż sklepowa – zrób ją w 5 minut!