ShareInfo.plWiadomościWicepremier chce zmian w 800 plus. Świadczenie już nie dla każdego!

Wicepremier chce zmian w 800 plus. Świadczenie już nie dla każdego!

fot. The Chancellery of the Prime Minister of the Republic of Poland
Creative Commons Attribution 3.0 pl

Co dalej z programem 800 plus? W kwietniu 2016 roku minie dziesięć lat, odkąd świadczenie zostało wprowadzone w swojej pierwszej odsłonie – wówczas jeszcze jako 500 plus. W ciągu niespełna dekady pojawiały się kolejne głosy, że program należy zlikwidować i zastąpić go, np. ulgą podatkową dla pracujących. Kolejne rządy jednak, zamiast wycofać 500 plus, rozszerzały je. Najpierw PiS na pierwsze dziecko, a potem obecna koalicja (ale również z inicjatywy PiS)  – do 800 złotych. Do tej pory świadczenie przysługiwało każdemu rodzicowi lub opiekunowi dziecka, jeżeli dopełnił odpowiednich formalności, ale być może nadchodzą zmiany. Nowy postulat dotyczący 800 plus zgłosił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

REKLAMA

Podczas obchodów 130-lecia ruchu ludowego szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz nawiązał w swoim wystąpieniu do problemu z dzietnością w Polsce. Podkreślił, że nasz kraj jest obecnie w kryzysie demograficznym, ale „najlepsze nawet pieniądze w programach socjalnych nie pomogą”.

Zaraz potem zaproponował wprowadzenie zmian w programie 800 plus. Zdaniem Kosiniaka-Kamysza świadczenie powinny otrzymywać tylko osoby pracujące.

„Docenienie pracy, ludzi ciężko pracujących, płacących podatki, to powinna być strategia dla nas, dla Polski, dla polskiego rządu numer jeden. Zachować wsparcie społeczne dla tych, którzy tego potrzebują, ale 800 plus tylko dla pracujących” – podkreślił przewodniczący Polskiego Stronnictwa Ludowego.

W kwietniu 2026 roku minie dziesięć lat od wprowadzenia programu 500 plus

Program „Rodzina 500 plus” wprowadzono w 2016 roku z inicjatywy rządzącego wówczas Prawa i Sprawiedliwości. Świadczenie w wysokości 500 złotych miesięcznie wypłacano początkowo na drugie i kolejne dziecko. W 2019 roku program rozszerzono także na pierwsze dziecko. Od tamtej pory program kosztował budżet państwa ok. 40 mld złotych rocznie.

REKLAMA

Przed wyborami parlamentarnymi Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło inicjatywę waloryzacji świadczenia do 800 złotych miesięcznie, a tym samym wprowadzenie 800 plus. Przy poparciu m.in. Koalicji Obywatelskiej program w nowej odsłonie wystartował w styczniu 2024 roku. W ubiegłym roku państwo przeznaczył na 800 plus kwotę 64 mld złotych. W tym roku będą to ok. 63 mld złotych.

Źródło: polsatnews.pl / onet.pl

Zobacz również:
REKLAMA