Na rynku pracy wytworzyła się zupełnie nowa sytuacja. Z jednej strony rząd mówi o najniższym od wielu lat bezrobociu. Z drugiej – można powiedzieć, że dziś to praca szuka człowieka, gdyż coraz więcej firm ma trudności ze znalezieniem pracowników.
Według przedsiębiorców obecnie jedynie 6 procent firm zamierza zmniejszyć zatrudnienie, a 35 procent chce je zwiększyć, ale problem w tym, że nie może znaleźć osób chętnych do pracy. Tak wynika z najnowszego badania „Plany pracodawców” przeprowadzonego przez firmę Randstad.
Nasi przedsiębiorcy wymieniają wiele przyczyn tego stanu rzeczy, a wśród nich między innymi małe wynagrodzenie dla pracowników niewykwalifikowanych. Jest to związane po części z tym, że Polacy są coraz bardziej wypierani z rynku pracy przez Ukraińców, którzy wykonują na przykład bardzo często pracę pomocnika murarza.
Obywatele naszego wschodniego sąsiada znajdują zatrudnienie w takich branżach jak hotelarstwo, budownictwo oraz informatyka. Zgodnie z wynikami badań szacuje się, że co siódma polska firma korzysta już z ich usług. Ukraińcy są bardziej zdyscyplinowani w pracy, często dysponują lepszymi umiejętnościami – dotyczy to m.in. profesjonalnych informatyków, zatrudnianych w firmach w charakterze specjalistów od zabezpieczeń przed atakami hakerskimi z Internetu. Niemałą rolę odgrywa także to, że są pracownikami tańszymi niż polscy, co z punktu widzenia właścicieli firm obarczonych wysokimi kosztami pracy jest bardzo korzystne.
Napływ pracowników z Ukrainy to jedna z głównych przyczyn obecnej sytuacji. Inny powód to ciągle mająca miejsce emigracja zarobkowa. W związku z Brexitem zmniejszyła się wprawdzie emigracja Polaków na Wyspy Brytyjskie, ale to wcale nie znaczy, że Polacy nie wyjeżdżają w poszukiwaniu lepiej płatnego zatrudnienia. Obecnie coraz częściej wybieranym kierunkiem na pracę zagranicą są Niemcy i inne kraje tzw. starej Unii. Nie można również zapominać o rządowym programie 500+, który niekiedy sprawia, że szukanie pracy przestaje być atrakcyjne, skoro można utrzymać się za to świadczenie.