Jedynie 5,3 proc. zbadanych w lipcu przez pracownię SW Research nadal popiera zakaz handlu w niedziele wprowadzony przez Prawo i Sprawiedliwość przy wsparciu NSZZ „Solidarność” oraz hierarchów Kościoła katolickiego. Respondenci chcą likwidacji tego rozwiązania między innymi dlatego, że stracili możliwość dodatkowego zarobku.
Najbardziej niezadowoleni z zamknięcia sklepów są studenci i emeryci, którzy do momentu wejścia w życie zakazu pracowali w różnym wymiarze godzin w handlu lub ochronie sklepów, oraz ci przychodzący do pracy wyłącznie lub również w weekendy.
https://twitter.com/SWResearch_pl/status/1152166900723527681
Z wywiadów przeprowadzonych w ramach sondażu przez firmę Danae wynika, że praca w niedziele była dla studentów możliwością dodatkowego zarobku. Likwidacja handlu oznaczała dla nich znaczne pogorszenie sytuacji finansowej. W rezultacie musieli np. zrezygnować ze studiów zamiejscowych i wrócić do domu rodzinnego.
Z kolei emeryci wskazali, że praca w handlu była dla nich najmniej obciążająca, a ponadto zyskiwali dzięki temu możliwość kontaktu z ludźmi.
Pracownia SW Research spytała natomiast o to, czy należy pracować w niedziele. 55 proc. respondentów stwierdziło, że każdy powinien mieć tu możliwość wyboru. Według 47 proc. nic nie powinno ograniczać pracy w ten dzień.
Według 85 proc. badanych praca w niedziele powinna być dodatkowo wynagradzana. Zdaniem 53,5 proc. najlepszym sposobem byłoby podniesienie stawki godzinowej do 150 proc., 16 proc. wskazało konieczność wprowadzenia wyższego przelicznika godzinowego (1 godz. jak 1,5 godz.). Dla 15,3 proc. uczestników sondażu optymalną formą rekompensaty byłoby danie pracownikom jednego dnia wolnego w tygodniu w zamian za przepracowaną niedzielę. Jedynie 5,3 proc. uznało, że nie powinno być możliwości pracy w niedzielę w sklepach.