Główny Inspektorat Sanitarny podjął decyzję o wycofaniu z produkcji partii sera Gouda, wychodzącego z zakładów produkcyjnych Spółdzielni Mleczarskiej Ryki. Po badaniach okazało się, że znajdują się w nim bakterie Listeria monocytogenes.
GIS opublikował specjalne ostrzeżenie, przestrzegające przed zakupem jednego z produktów Spółdzielni Mleczarskiej Ryki. Chodzi o plastrowany ser żółty, a dokładniej o partię nr 290351, której minimalna trwałość to data 6 września 2019 roku. Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że wadliwa partia trafiła do sprzedaży na polskim i kanadyjskim rynku. W produkcie wykryto niewielkie ilości bakterii Listeria monocytogenes i choć u dorosłych zatrucie przebiega bezobjawowo, to kobiety w ciąży, małe dzieci, osoby starsze i z obniżoną odpornością mogą mieć spore problemy zdrowotne po jego spożyciu.
GIS przekazał także poradnik, co zrobić, jeśli zakupiło się już dany produkt lub u osoby spożywającej pojawiły się objawy zatrucia. Przede wszystkim niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem, natomiast ser można oddać do sklepu, w którym go kupiono lub wyrzucić.
Spółdzielnia Mleczarska Ryki wystosowała ponadto komunikat o wadliwej partii o następującej treści:
Zarząd Spółdzielni Mleczarskiej Ryki oświadcza, że partia sera Gouda w plastrach (nr partii: 290351, z datą przydatności do spożycia 06.09.2019), w której wykryto śladowe ilości Listeria monocytogenes, została niezwłocznie wycofana z rynku. Jednocześnie informujemy, że pozostała produkcja prowadzona jest pod wzmożonym nadzorem wewnętrznym, jak i Powiatowego Lekarza Weterynarii. Oświadczamy, że produkowane w zakładzie SM Ryki sery są bezpieczne i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia.