W 2018 roku ponad dwa miliony Polaków żyły w skrajnym ubóstwie, mając na przeżycie nie więcej niż 19 zł dziennie. Do prawie pół miliona wzrosła także liczba dzieci żyjących w skrajnym ubóstwie. Takie wstrząsające dane przynosi „Raport o biedzie” przygotowany przez Szlachetną Paczkę. Materiał dostępny wraz z nagraniami audio i wideo na stronie szlachetnapaczka.pl/raport-o-biedzie całkowicie obala propagandę rządu Mateusza Morawieckiego i zapowiedzi Jarosława Kaczyńskiego o zbudowanym polskim państwie dobrobytu.
Raport, który został opublikowany 27 listopada, to unikatowe opracowanie, które zawiera dane i historie osób pozostających w skrajnej biedzie zgromadzone przez wolontariuszy Szlachetnej Paczki.
Z dokumentu wynika, że w 2018 roku liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie wzrosła aż o 400 tys. Oznacza to, że obecnie ponad 2 miliony Polaków balansuje na granicy biologicznego przetrwania, a na przeżycie ma nie więcej niż 19 złotych dziennie. Jak wygląda ich walka o życie, pokazuje chociażby przykład pani Emilii, która, by mieć co jeść, podsmaża na patelni suchy chleb. Zjada małe kawałeczki, dopiero gdy czuje, że zaczyna się jej robić słabo.
Ale jeszcze gorsza jest sytuacja w rodzinach, które są odwiedzane przez wolontariuszy w ramach Szlachetnej Paczki. Dane z raportu pokazują, że w co czwartej takiej rodzinie średni dochód nie przekraczał 8 złotych na osobę. Są to często osoby starsze i samotne, co więcej, w ostatnich dwóch latach liczba seniorów żyjących w ubóstwie wzrosła o ponad 60 tys.
„Raport o biedzie” udowadnia, że w okresie rządów PiS z każdym rokiem wzrasta zasięg ubóstwa relatywnego. Obecnie w Polsce żyje około 5 milionów osób, których poziom wydatków nie przekracza połowy średniej liczonej dla ogółu społeczeństwa. Jest to 14 proc. obywateli.
PiS przekonuje, że programy socjalne wymyślone przez Jarosława Kaczyńskiego i wprowadzane przez rządy Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego, a więc np. 500 plus, poprawiły sytuację polskich dzieci. Raport wykazuje, że jest całkowicie przeciwnie. W 2017 roku w skrajnym ubóstwie żyło 325 tysięcy dzieci, a w 2018 roku – już 417 tysięcy.