Wierzyciel po wielu latach przypomniał sobie, że nie oddałeś mu pieniędzy? Odezwał się do ciebie operator sieci komórkowej żądając zapłaty za rachunek sprzed roku? Sprawdź, kiedy dług ulega przedawnieniu, a kiedy zobowiązanie należy uregulować.
Według przepisów kodeksu cywilnego, przedawnienie długu następuje po upływie określonego czasu i przy założeniu, że wierzyciel w tym czasie nie poczynił żadnych starań, by go odzyskać. Dlatego, w przypadku otrzymania wezwania do zapłacenia długu, należy sprawdzić, kiedy upłynął termin jego spłaty. Okres, po jakim dochodzi do przedawnienia jest zależny od rodzaju długu. Na przykład kara za jazdę środkami komunikacji miejskiej bez ważnego biletu ulega przedawnieniu po roku, z kolei dług u operatora komórkowego – po dwóch latach. ZUS może dochodzić zapłaty zaległych składek w ciągu pięciu lat (chyba że zadłużenie powstało przed 2012 r. – wówczas ZUS ma na to 10 lat).
Aby przedawnienie obowiązywało, musi być zgłoszone. Oznacza to, że po upływie danego czasu, należy poinformować o tym fakcie wierzyciela. Warto jednak pamiętać, że wierzyciel może przerwać bieg przedawnienia. Może to zrobić na przykład poprzez namówienie dłużnika do uznania długu czy też przez oddanie sprawy do sądu przed upływem terminu przedawnienia – jeśli sąd wyda nakaz zapłaty, wyrok ulega przedawnieniu dopiero po 10 latach.