Wiele osób kupiło długoterminową żywność na zapas. Ile dokładnie można takie produkty przechowywać? Co zrobić z ryżem czy makaronem, kiedy minie ich termin przydatności do spożycia? Można je zjeść, czy trzeba wyrzucić?
Ryż, makaron, suche ziarna, mąka, cukier czy sól… pewnie masz w swoich zasobach pełen komplet tych produktów. Jak długo możesz je przechowywać? Jak informuje gazeta.pl sugerując się wyznaczoną datą ważności, wyrzucamy przeterminowane nawet tylko o kilka dni kaszę czy ryż. Czy rzeczywiście nie można ich już zjeść?
Jak poznać rzeczywiście kiedy nie należy spożywać produktów? Na produktach, na których podany jest dokładny termin przydatności do spożycia – nie należy ich jeść po tym terminie, ponieważ stwarzają potencjalne zagrożenie dla zdrowia.
Produkty z datą minimalnej trwałości, oznaczone „najlepiej spożyć przed” albo „najlepiej spożyć przed końcem”, można spokojnie jeść. Dlaczego? Po upływie terminu ważności producent nie gwarantuje, że produkt będzie utrzymywał tę samą jakość, ale to nie oznacza, że zagraża naszemu zdrowiu.
Na przykład suche ziarna, takie jak groch czy fasola można trzymać nawet przez 5 lat, a mąkę przez 2 lata. Cukier, miód i sól to produkty niezniszczalne. W ich przypadku, nie ma co nawet patrzeć na termin przydatności. Ryż, kasza i makaron najlepiej, aby były zamknięte w szczelnym opakowaniu. Wtedy będą mogły być przechowywane nawet przez rok.