W Rzymie przy samym Panteonie w ubiegłym miesiącu powstał lej krasowy. Jak informuje serwis livescience.com, zapadlisko odsłoniło kostki brukowe sprzed 2 tysięcy lat.
Ziemia zapadła się w samym centrum wiecznego miasta, na Piazza della Rotonda i to niemal przy samym Panteonie. Budowla jest jedną z tych z czasów starożytnego Rzymu, które do współczesności zachowały się w bardzo dobrym stanie. Miejsce badają teraz archeolodzy, którzy odkryli pod ziemią 7 antycznych płyt, które wykonano z trawertynu (skała osadowa).
Na terenie Rzymu leje krasowe są coraz poważniejszym problemem. Zapadlisko przy Panteonie mierzy niemal 10 metrów i jest głębokie na około 2,5 metra.
Odkryte na Piazza della Rotonda kamienie pochodzą z tego samego okresu, w którym wzniesiono właśnie Panteon. Naukowcy datują ich powstanie na 27 r.p.n.e. lub 25 r.p.n.e.
Przyczyną powstawania zapadlisk jest to, że w starożytności na terenie Rzymu budowano tunele, jaskinie i katakumby. Obecnie ziemia nad nimi się zapada, czemu sprzyjają ulewy. Jak uważa geolog Stefania Nisio, „najwrażliwszym obszarem jest właśnie Rzym, w którym w starożytności wydobywano materiały”. Zaznacza też, że szczególnie do pojawiania się zapadlisk przyczyniają się podziemne wnęki.